Ana sayfa İnternet iOS 7’nin Özellikleri

iOS 7’nin Özellikleri

0

 

App Store

 

Bulunduğunuz konuma göre uygulama önerilerinde bulunacak olan yeni App Store, gerekli güncellemeleri de sizi gereksiz bildirim notlarıyla meşgul etmeden otomatik olarak yüklüyor. Bunun yanında, yeni iOS”ta aradığın bir uygulamayı bulmak ya da hiç ummadığın uygulamalara rastlayıp, güzel keşifler yapmak çok daha kolay.

 

Kamera

 

iOS 7″nin önyüklü kamera uygulaması birçok gelişmiş özelliğiyle dikkat çekiyor. Fotoğraflarınızı buluta göndermenin çok daha kolay bir hâle getirildiği uygulamadaki filtrelerin çeşitliliği ve fotoğrafları tarihlerine ve konumlarına göre sınıflandırıp arşive yerleştirme özelliği bu alanda en çok kullanılan uygulama olan Instagram”ı bile tahtından edebilir. Zira iOS 7″nin yeni kamera özellikleri, iPhone kullanıcılarının da büyük bir ilgiyle kullandığı Instagram”la karşılaştırıldığında daha ağır basıyor. Ayrıca bu yeni arayüzle fotoğraf ve video çekimi arasında geçiş tek bir hamleyle yapılabilecek.

 

Gerçek çoklu görev ve kontrol merkezi

 

Android”den aşina olduğumuz bazı özellikler Apple iOS 7″de de karşımıza çıkıyor. iOS için hayırlara vesile olduğunu söyleyebileceğimiz bu benzerlikler onun çok daha etkili bir işletim sistemi olmasını sağlamış. Android ekranından bildiğimiz çekilerek açılan üst bölümdeki hızlı ayarlar bölümü iOS 7″de çok daha şık bir hâle getirilerek yerini almış. Gelişticilere Apple”ın en temel işlevlerine ve verilerine de ulaşma imkânı tanıyan iOS 7″de, biraz iyileştirilmeye ihtiyacı olan önyüklü uygulamaları da üçüncü partide önümüze gelebilir. Takvim uygulamasının da iç açıcı olduğu yeni yazılımda Safari”nin de çok daha kullanışlı bir hâle getirildiğini belirtmeliyiz. Samsung”daki, videoları tam ekranda ön izlemeye alma özelliği iOS 7″de de yer almış.

 

 

Fontlar ve yeni ikonlar

 

iOS 7″de fontların boyutu arttırılmış ve daha estetik bir biçim kazanmışlar. Windows 7″deki fontları da hatırlatan yeni görünüm çok daha zarif. Uygulama ikonları ise daha önceki ikonlardan hatırlayacağımız gölge efektlerinden arındırılmışlar. Bu, ikonların daha sade ve canlı görünmesini sağlamış.

 

Siri

 

Biraz süslenmiş olarak karşımıza çıkan Siri”de artık erkek ve kadın sesleri arasında bir tercih yapılabiliyor. Wikipedia, Twitter gibi sosyal ortamlara bağlanabilen Siri”nin yeni hâli daha akıllı, ayarlarında değişime gidilebiliyor. Birçok otomobil üreticisinin Apple”ın araba ürünü için çoktan kayıt olduğu özelliği arabanızda kullanmaya başlamanız için 2014″ü beklemeniz gerekecek.

 

 

AirDrop

 

NFC”ye oldukça benzeyen bu özellikle kullanıcılar arası dosya transferini WiFi üzerinden yapabiliyorsunuz. AirDrop formunda eklenen bu dosya paylaşım özelliğin API”ı diğer uygulamalar tarafından da (örneğin Dropbox) kullanıalbilecek.

 

 

iTunes Radio

 

Sosyal ağlardaki popüler şarkılara ulaşabileceğiniz ya da müzikler arasında tür ve mod filtresi de yapabileceğiniz iTunes Radio, iOS”un müzik uygulaması dahilinde geliştirilmiş bir özellik. Kendi istasyonunuzu kurup insanlarla paylaşabileceğiniz ortamda keyifle dinleyeceğiniz birçok başka istasyon bulacaksınız. özellik, Apple TV üzerinden de kullanılabiliyor.

 

iBeacons

 

Mümkün olduğu kadar az enerji harcayan Bluetooth (Bluetooth LE) ile çevrenizde bulunan cihazlardan konumlarının verilerini alan ve bunları çözümleyen iBeacons teknolojisi, sadece iPhone”ları değil Bluetooth özelliği olan diğer cihazları da algılayabiliyor. Sinyal gücü üzerinden aradaki mesafeyi hesaplayan iBeacons tahmin edebileceğinizden daha çok işinize yarayacak.

 

 

Oyunlar

 

iOS 7″de artık sonunda oyun kumandalarını kullanmaya başlayabileceğiz. Hatırlayacağınız gibi ondan önceki iCihaz”larda oyun oynarken dokunmatik ekran ve ivme ölçere mahkumduk. Kumandaların yön ile dört tuş kombinasyonlu basit ve analog kontrollerle birlikte üst tuşları da olan gelişmiş çeşitlerinin de olması bekleniyor. Böylece her türlü oyunu oynamanıza olanak tanıyan iOS 7″ye özel kumandalar için Logitech birkaç model geliştirmeye başladı bile.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here