Ana sayfa Mobil iOS 6 tanıtıldı. İşte yeni özellikler!

iOS 6 tanıtıldı. İşte yeni özellikler!

0

Apple WWDC Fuarı”nda beklenildiği gibi iPhone, iPad ve iPod touch”ın işletim sistemi iOS”un son versiyonu iOS 6″yı tanıttı

Apple, her yıl yeni bir iOS sürümünü duyuruyor. Bu yılda duyurduğu 2012 model mobil işletim sistemi iOS 6 oldu. Tim Cook’un iOS’e dair açıkladığı rakamlar ise dikkat çekiciydi. İşte o rakamlar:

Bugüne kadar 365 Milyon adet iOS’li cihazın satıldı. Kullanımda olan cihazların %80’e yakını iOS 5 sürümünü kullanıyor. 140 Milyon kullanıcı iMessage kullanıyor. iOS 5’li cihazlardan 10 Milyar Tweet gönderilmiş.Twitter’da paylaşılan fotoğrafların da %47’si iOS 5’li cihazlar üzerinden gönderilmiş. 150 Milyon GameCenter hesabı ve haftalık 5 Milyar skor kaydı.

 

 

Siri

Siri, yeni özellikleri ile kullanıcılarla buluşuyor ve artık aradığınız filmi bulma ve detaylarını listeleme, Tweet gönderme, istediğiniz uygulamayı çalıştırabilme gibi özelliklere sahip.. Ayrıca Apple’ın bunun yanısıra BMW, Mercedes, Toyota, Audi, Honda gibi dünyanın lider otomobil üreticileri ile iletişime geçmiş ve otomobillere Siri entegrasyonunu getirip, sürücülerin tek bir tıklama ile Siri’ye komut verebilme imkanı olmasını sağlayacak planları bulunuyor.
 

Siri ayrıca yeni dil desteklerine de kavuşmuş ve Almanca, Korece, Fransızca gibi 15 yeni dil desteğine bulunuyor. Maalesef dil seçenekleri içinde Türkçeye yer verilmemiş.
 

Facebook

iOS 5 Twitter entegrasyonunu ile birlikte tanıtılmıştı. Apple bu yılda Siri’yi Twitter’da olduğu gibi Facebook desteğine kavuşturdu.
 

 

 

Photo Stream

Apple, PhotoStrema özelliği ile telefonunuzda yer alan fotoğrafları dostlarınız ile paylaşabilmeniz için özel bir arabirim geliştirmiş. Bu hizmet, Yine iCloud üzerinden görevlerini yerine getiriyor. Bu sayede sosyal ağlara gerek kalmadan hızlı bir şekilde fotoğrafınızı paylaşabiliyorsunuz. Paylaşıtığınız fotoğraflar, karşı tarafa bildirim olarak ekranına geliyor.
 

Passbook

Apple ayrıca kullanıcıların özel durumlarını da göz önüne almış ve kullanıcıların bilet ve rezervasyon bilgilerini saklayabileceği özel bir işlevi iOS 6’ya eklemiş. Bu uygulama sayesinde tüm biletleriniz ve rezervasyonlarınızı bu ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra telefonunuz randevularınız için buradaki bilgiler doğrultusuna sizi uyarıyor.
 

Yeni Haritalar Ekranı

iOS6’da yeni haritalar özelliği uygulamasında artık Google Maps kullanılmayacak. Bundan sonra Apple kendi haritaların ile bu hizmeti sunacak. Bu hizmet şu an için geliştirilme aşamasında ve birçok özelliği sadece Amerika’da kullanılabilir.
 

Apple kullanıcılarına bu hizmet ile ücretsiz navigasyon hizmeti sunulacak. Bu uygulama ile kullanıcılar gerçek zamanlı trafik bilgisi de alacak.
 

Apple’ın haritaları 3D görünüme sahip ve üzerinde gerçek görselleri barındırıyor. Tabi ki şimdilik bu hizmet de kısıtlı bir alanda kullanılabiliyor.
 

 

 

Diğer özellikler

iOS 6’da reddettiğiniz çağrılar için özel bir anımsatıcı seçeneği getirilmiş. Sonra hatırlat seçimini yaptığınızda 1 saat, eve gittiğimde gibi seçimler yapabilmeniz mümkün.
 

Bir diğer iOS 6 yeniliği ise Do Not Disturb seçeneği olmuş. Bu özellik ile programladığınız süreçlerde iOS’li mobil cihazınız hiçbir bildirim ile sizi rahatsız etmiyor.
 

FaceTime artık şebeke üzerinden de arama yapabilmeye imkan tanıyor.
 

çevrimdışı okuma özelliği sayesinde iCloudTabs destekli olarak istediğiniz bağlantıları sonradan çevrimdışı okumak için bulut alanınıza yedekleyebiliyorsunuz.
 

özelleştirilmiş titreşimler atayabilme
 

Şarkıları alarm olarak atayabilme
 

Geliştirilmiş kişisel güvenlik yetenekleri.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here