Ana sayfa Yazılım iOS 5 vs. Android ICS

iOS 5 vs. Android ICS

0

Dev karşılaştırma!
 

Dev karşılaşmada yeni round’a hazır olun! Mobil platformda iOS ve Android mobil işletim sistemleriyle kozlarını paylaşan Apple ve Google, her iki OS’in de yeni sürümünü aynı ay içerisinde piyasaya sürerek işleri daha da kızıştırdı! Apple’ın iOS 5’i mi yoksa Google’ın Android 4.0 Ice Cream Sandwich’i mi? Bu soruya cevap vermek gerçekten çok zor olacak. Kullanım kolaylıkları, batarya kullanımları, performans geliştirmeleri, optimizasyonları, kamera uygulamaları, yenilikçi uyarı sistemleri ve daha birçok yenilikleriyle her iki platform da kıyasıya bir rekabet içerisine girdi! Bize de her iki mobil işletim sistemini kapsamlıca inceleyip karşılaştırmak kaldı!
 
ios
 
iOS 5

iOS 5, iPhone 4S ile birlikte resmi olarak tanıtıldı ve Ekim ayı içerisinde yayınlandı. iOS 5, beraberinde birçok yenilik getiriyor. Yeni iOS, çok daha kolay bir kullanıma sahip. Görsel açıdan da birçok iyileştirme mevcut. öte yandan Google da, Samsung Galaxy Nexus ile birlikte Android 4.0 Ice Cream Sandwich’i basına tanıttı. Bize de bu iki dev mobil platformu karşılaştırmak kaldı!

 

Kullanım kolaylıkları

iOS 5’teki kullanım kolaylıkları, çoğunlukla basit parmak hareketleriyle sağlanıyor. örneğin, iOS 5 cihazlarında, bir uygulamadayken liste görürseniz, sağa kaydırma hareketi ile listenin o elemanıyla ilgili işlem yapabilirsiniz. örneğin Music uygulamasında (iPad’te müzik dinlemek için mevcut olan iPod uygulaması ve ikonu, Music olarak değişmiş) şarkı listelerinde, albüm ve sanatçılarda, satırları sağa kaydırarak silebilir, kilit ekranındaki uyarıları sağa kaydırarak direkt ilgili uyarıyı açabilirsiniz.
 

android
 
Yeni iOS ile birlikte notification (uyarı) sistemi de değişikliğe uğruyor. Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi üst bar’dan kaydırılarak açılan bir yapıya sahip bir panele sahibiz. Son notification’ların (uyarıların) hepsi bu panelde toplanıyor. Push ileti sağlayan uygulamaların tüm uyarıları bu panele eklenebiliyor. örneğin, Reminders’a eklediğiniz hatırlatmaların saati yaklaştığında, ana ekranınıza uyarı geliyor ve bu panelden size göz kırpıyor. Panel, cihaz kilitli haldeyken de ekrandaki yerini alıyor ve uyarının solundaki uygulama simgesini sağa kaydırarak, giriş şifresini yazdıktan sonra direkt ilgili uygulamayı açabiliyorsunuz. iOS 5’te ayrıca tek tek hangi uygulamanın uyarılarının ekranın neresinde konumlanmasını istediğinizi belirtebiliyorsunuz. Ayrıca artık sanal klavye ikiye bölünebiliyor. Bu da iPad üzerinden yazı yazmayı kolaylaştırıyor.

 

iOS 5 ile gelen yerleşik uygulamalar

Newsstand

Tıpkı iBooks gibi bir işleve sahip olan Newsstand, tüm süreli dergi ve gazete yayınlarını bir noktada topluyor ve bu uygulamalar için bir ana uygulama özelliği taşıyor. Uygulama ayrıca, takibinde olduğunuz derginin yeni sayısını push ileti ile haber veriyor.

iMessage

iOS’un tıpkı Whatsapp ve BBM kullanıcıları gibi internet üzerinden ücretsiz mesajlaşmalarını sağlayan iMessage, mevcut Messages uygulamasıyla entegre geliyor (iPad kullanıcıları da böylece Messages uygulamasına kavuşuyor). iMessaage ile artık iOS kullanıcıları da ücretsiz mesajlaşabilecek.
 

ios 5
 
Reminders

Artık daha organiza bir hayat yaşabilieceksiniz. Reminders, hatırlatma notlarınızdan, yapılacaklar listenize kadar her işinizi organize edebilmenizi ve size hatırlatılmasını sağlayan faydalı bir uygulama.

Camera

Mevcut Camera uygulaması da büyük ölçüde yenilendi. Artık ekranda bir yere dokunduğumuzda otomatik pozlama yapmış oluyoruz. Ayrıca kamera ekranını üçe üç çizgilere ayırabiliyoruz. Photos uygulamasıyla fotoğrafları açarak, fotoğrafları edit’leyip crop’lama, otomatik kontrast/ışık ayarı yapma, kırmızı-göz düzeltme gibi düzeltmeler yapabiliyoruz.

Safari

iOS 5 ile birlikte büyük yenilikler geçiren bir diğer uygulama ise Safari. Tarayıcı, tıpkı Mac ve PC’deki Safari’de olduğu gibi sekme sistemine sahip. Bu da hızlı kullanım sağlıyor. Bookmarks içerisinde “Okuma Listesi” (Reading List) adında yeni bir bölüm bulunuyor. Buraya daha sonradan okumayı düşündüğünüz sayfaları ekleyerek Safari’yi daha etkili kullanabiliyorsunuz.

 

iOS 5 iPuçları

Private Browsing: iOS 5 sayesinde Safari’de iz bırakmadan dolanabilirsiniz. Ayarlar’a (Settings) girdikten sonra soldan Safari ikonuna tıklayın. Akabinde en üstte yer alan “Private Browsing” seçeneğini aktif hale getirin. Artık internette tam bir anonimsiniz.

Klavye kısayolları: iOS cihazınızda her gün aynı şeyleri yazmanız gerekebilir. örneğin “İlgili kişilerle iletişime geçiyorum” cümlesini sık sık yazıyorsanız, bunu “ikig” olarak kısaltıp, bir mail ya da mesaj atarkan ikig yazdığınızda karşı tarafa ” İlgili kişilerle iletişime geçiyorum” olarak gitmesini sağlayabilirsiniz. Ayarlar’a girdikten sonra General > Keyboard (Klavye) > Shortcuts (Kısayollar) yolunu izleyerek birçok yeni kısayol tanımlayabilirsiniz.

Okuma Listesi: Safari’de bol bol yeni sekme açıp sonra onları unutmamak için açık bırakanlardan mısınız? Sizin için artık Safari’de okuma listesi (Reading List) bulunuyor. Dilediğiniz sekmedeki sayfayı bu listeye ekleyerek, ilgili sayfaları ileriki günlerde okumak üzere saklayabilir, böylece sekme bar’ınızın dolmasını engelleyebilirsiniz.
 

ios ve adroid karşılaştırması
 
E-mail formatı: iOS 5’te yazdığınız e-mail’lerin görünümlerini güzelleştirebilirsiniz. Yazdığınız e-mail’de dilediğiniz kelime veya kelime grubunu seçerek basılı tuttuğunuzda, karşınıza çeşitli seçenekler gelecek. Buradan yazıyı kalın/italik/altı çizili yapabilir, alıntı haline çevirebilir, çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz.

Twitter entegrasyonu: Twitter, iOS 5 ile birlikte sisteme daha da bütünleşik hale geliyor. Settings (Ayarlar) > Twitter yolunu izlediğinizde, kullanıcı adı ve şifre girişi yapabilirsiniz. Artık çektiğiniz fotoğrafları, kaydettiğiniz videoları, işaretlediğiniz harita konumlarını direkt Twitter’a tweet olarak geçebilirsiniz.

Fotoğraf albümleri: Artık tüm fotoğraflarınızı tek bir noktada toplamak zorunda değilsiniz. Photos uygulamasını açın ve üstteki sekmeden Albums’e tıklayın. Sağ üstteki edit butonuna tıkladığınızda bar’ın en solunda “New Album” seçeneği çıkacak. Artık fotoğraflarınızı keyifle düzenleyebilirsiniz!

 

Etkin kamera kullanımı: iOS 5, kamera konusunda da birçok yeniliğe sahip. örneğin artık fotoğraf çekerken, fotoğrafçılığın altın kurallarından biri olan 3’e 3 ekran kuralını iOS cihazınıza uygulayabiliyorsunuz. Bunun için üst bar’daki Options’a tıklayıp Grid (Izgara) seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli. Ayrıca artık ekran üzerinde dokunduğumuz nokta sadece otomatik odaklamayı değil, aynı zamanda otomatik pozlamayı da sağlıyor.

Fotoğraf düzenleme: iOS 5 cihazımız ile çektiğimiz fotoğrafları üzerinde basit işlemler yapabiliriz. Bunun için fotoğrafı açtıktan sonra üst bar’dan Edit’e tıklamamız yeterli. Açılan ekranda fotoğrafı döndürebilir, otomatik pozlayabilir, kırmızı göz düzeltmesi yapabilir ve crop’layabiliriz.
 

apple
 
Fotoğraf konumları: iOS 5, bünyesindeki fotoğrafların nerelerde çekildiğini de harita üzerinde gösterebiliyor. Fotoğraf uygulaması içerisindeyken üst bar’dan “Places” sekmesine (Konumlar) tıkladığınızda, karşınıza bir harita çıkacak ve çektiğiniz fotoğrafların haritada nerelerde çekildiğini gösterecek.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Google, Hong Kong’da düzenlediği basın toplantısında Samsung Galaxy Nexus ile birlikte Android’in merakla beklenen yeni sürümü 4.0 Ice Cream Sandwich’i de dünyaya tanıttı. Yeni Android (Kısaca Android ICS), bünyesinde birçok yenilik ve geliştirme barındırıyor. Daha da ötesi, Android ICS ile birlikte Android platformu da yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Samsung’un Google ile ortak geliştirdiği Galaxy Nexus da, Android ICS kullanan ilk telefon olacak.

 

Roboto

Android ICS yeni bir görünüme sahip. Bu yeni görünümde yeni de bir font bulunuyor. Fontun adı Roboto. Modern hayatın çizgilerini ve duygusallığını aynı anda taşımayı başarabilen bir yapıya sahip. üstelik gözü yormadan, kolay okunabiliyor. Android ICS’nin temelinde bu font yatıyor. Roboto font’unun Android ICS ile özdeşleşeceğinden hiç şüphemiz yok.

Android ICS tamamen yeni bir arayüze sahip. Bazı uygulamaların altında, tıpkı önceki Android’lerde olduğu gibi (fakat daha işlevsel) sanal butonlar yer alıyor. Bu sayede Android ICS yüklü telefonlar için ekstra fiziksel buton gereksinimleri giderek azalıyor. Multi-tasking, ICS’nin ön planda tuttuğu bir yapı. ICS’de bu yapı daha da kuvvetlendiriliyor. Eşzamanlı çalışan uygulamalardan, arkaplanda çalışan artık sistemin kaynağını daha az yoruyor. Ayrıca, halihazırda çalışmakta olan uygulamayı, basit bir parmak hareketi ile kapatarak işinize devam edebiliyorsunuz.

Notification’lar (uyarılar) ICS ile birlikte yeni bir yapıya kavuşuyor. Artık diğerlerinden daha az sizi ilgilendiren uyarıları tek bir hareketle kaldırmak mümkün.
 

akıllı telefon
 
Android ICS’nin kamera uygulaması hayli gelişmiş. Google’ın yeni kamera arayüzü, artık doğal 720p desteği içeriyor. Telefon geliştiricilerinin eklentileriyle bu değer 1080p’ye çıkabiliyor. Yani 1080p desteği, donanımcılara bağlı olarak mevcut. ICS’nin internet tarayıcısı artık 16 pencereye kadar sekme açma desteği içeriyor.

The People

Android ICS’nin yeni sosyal platformu The People, tahmin edeceğiniz üzere tüm sosyal ağ siteleri feed’lerinizi tek bir noktada toplamaya yarıyor.

Android Bump

ICS’nin merakla beklenen özelliklerinden NFC desteği, Android Bump adlı uygulama ile geliyor. Tıpkı Bluetooth gibi, NFC de kısa alanda etkileşim sağlayan bir yapı. Bluetooth’tan çok daha hızlı olması ise cabası. Sadece fotoğraf, müzik, video gibi multimedya dosyaları değil, web siteler, haritalar ve oyunlar da transfer edilebilecek.

 

iOS 5 vs. ICS 4.0

Android, alfabetik sırada ilerlettiği isimlendirme politikasında I harfine gelmiş durumda. İsim olarak Ice Cream Sandwich’i seçerek, iOS gibi kısaltmaya da mümkün hale geldi: ICS 4.0. Bu hoş detaydan sonra, iOS 5 ile ICS 4.0 mobil işletim sistemlerini karşılaştırmaya başlayalım.
 

mobile işletim sistemi
 
Kamera

Karşılaştırmaya kamera ile başlamaya karar vermemizin sebebi, her iki mobil platformun da kamera uygulamalarında büyük ölçüde iyileştirmeye gitmiş olması. iOS 5, kamera uygulamasında otomatik pozlama, ekranı üçe üç bölme gibi özellikler eklerken, ICS 4.0’da ise görüntü sabitleme, video esnasında sürekli odaklanma, kayıt esnasında zoom yapma, Panoramik görüntü alma özellikleri eklenmiş durumda. öte yandan; iOS 5 de ICS 4.0 da 720p video kaydedebiliyor. Fotoğrafları depolama konusunda da iki OS yine birbirlerine üstünlük sağlayamıyor. Zira her iki OS’e de fotoğrafları kategorilerine ayırma gibi özellikler eklendi.

 

Uyarılar

Notification olarak bilinen uyarı sistemi, her iki mobil OS’te de yeni bir yapıya kavuştu. Konularla ilgili detaylı açıklamaları önceki sayfalarımızda yapmıştık. Aralarındaki farklara değinelim. iOS 5’in artık daha derli toplu ve işlevsel bir uyarı sistemi var. Yeni uyarı arayüzü, Android’in halihazırda kullandığı arayüze benziyor. Android ICS 4.0 ise, mevcut yapılarının üzerine yenilikler ekliyor. örneğin, artık ICS 4.0’ın uyarıları daha geniş ikonlara sahip olacak. Tüm uyarıları kaldırmak yerine teker teker kapayabileceğiz (Bu iOS 5’te de bu şekilde düzenlenmiş). Ayrıca her iki OS de, cihazlar kilitli durumdayken uyarılar üzerinden cihazla etkileşime geçmeye izin veriyor.
 

smartiphone
 
Ana ekran

İş ana ekrana geldiğinde ICS 4.0 bir adım öne çıkıyor. Zira iOS 5, halihazırda kullandığı ana ekran ile ilgili bir yeniliğe gitmezken ICS 4.0, baştan aşağı yeni bir ana ekrana geçiyor. üstelik bu yeni ekran, eskisine kıyasla çok daha fazla değiştirilebilir, üzerinde oynanabilir. Hatta, artık widget’ları yeni baştan boyutlandırabiliyoruz.

Yeni özellikler

iCS 4.0 ile iOS 5 arasındaki rekabette öne çıkmayı başaranı, yeni özellikler belirleyecek. iOS 5, Siri, iCloud, iMessage, kablosuz senkronizasyon ve aktivasyon, AirPlay gibi yenilikleri ile daha fazla kullanıcı çekmeyi hedeflerken, ICS 4.0 ise Face Unlock, Roboto, Android Bump, The People, kullanım kolaylığı gibi faktörlerle iOS 5’i alt etmeyi planlıyor. Sonucu belirleyen ise tabii ki siz olacaksınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here