Ana sayfa Yazılım iOS 5 hakkında merak edilenler!

iOS 5 hakkında merak edilenler!

0

Apple”ın yeni mobil işletim sistemi hakkında merak edilen her şeyin cevapları…
 

Bilindiği gibi Apple, mobil cihazlarında kullanılan iOS işletim sisteminin yeni sürümünü kullanıma açtı. iPhone, iPod touch ve iPad kullanıcılarına yepyeni dünyalar açacağı iddiasında olan yeni işletim sisteminin vaat ettiği yeniliklere soru cevap formatında hazırladığımız maddeler halinde göz gezdiriyoruz.

Yükseltme

Soru: Şu anda iOS işletim sistemiyle çalışan hangi cihazları iOS 5″e yükseltebilirim?
Cevap: iOS 5″i hali hazırda iOS 4.3 kurulu olan tüm cihazlara kurabilirsiniz. iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPad, iPad 2 ve üçüncü ve dördüncü jenerasyon iPod touch”lar ile iOS 5 kullanılabilir. Evet, iPhone 3G iOS 5″i desteklemiyor.

Soru: iOS 5″in ücreti ne kadar olacak?
Cevap: iOS 5 tamamıyla ücretsiz. Sistemi internetten cihazınıza indirip kurabilirsiniz.
 

apple
 
Yeni Uygulamalar

Soru: Reminders nedir?
Cevap: Reminders, iOS 5 ile birlikte gelen Apple”ın yeni yapılacaklar listesi uygulaması. Uygulama App Store”da bulunabilen muadillerine oldukça benziyor. Lakin Reminders”ın belki de muadillerine göre en çok göze batan özelliği coğrafi lokasyona göre hatırlatma servisi.

Soru: Newsstand nedir?
Cevap: Newsstand iOS cihazlarınızla yeni gazete ve dergilere ulaşabilmenizi sağlayan yeni bir özellik. Newsstand sadece bir uygulamadan ziyade başlı başına bir iOS uygulaması gibi işlev görmekte. Ancak normal bir iOS dosyası görünümünden ziyade Newsstand adeta bir kitaplık görünümünde. Bu kitaplıkta takip etmek için üye olduğunuz kitapların veya gazetelerin tümünü görebilirsiniz.

 

Güncellenen Uygulamalar

Soru: Safari “deki yenilikler nelerdir?
Cevap: iOS 5″i iPad”iniz üzerinde kullanıyorsanız Safari”nin artık farklı sekmelerde sörfü de desteklediğini göreceksiniz. Bununla beraber sayfa “rendering”lerinin de geliştirilmiş olduğu kullanıcıların gözünden kaçmadı. Bu da sayfaların görünümünün daha çok Mac ekranındaki gibi olması anlamına geliyor.

Soru: Camera and Photos uygulamalarında ne gibi yenilikler var?
Cevap: Camera and Photos uygulamasında da oldukça fazla yenilik kullanıcıları bekliyor. iOS 5″te iPhone”unuzun ses seviyesi düğmesini bu uygulama ile bir objektif kapağı gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızı çektikten sonra onları birçok farklı efekt vererek geliştirebilir, üzerlerinde istediğiniz müdahaleleri çok daha kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. özellikle “One-Touch-Enhance” olarak isimlendirilen özellik sayesinde çektiğiniz fotoğraflara tek bir dokunuşla profesyonel bir hava katmak mümkün.
 

ios 5
 
Soru: Maps uygulamasındaki yenilikler nelerdir?
Cevap: iOS 5″teki Maps uygulaması ile gideceğiniz yeri görüntülemenin artık birden fazla yolu var. özellikle iOS”in daha evvelki versiyonlarında bulunan Maps uygulamasını A noktasından B noktasına gidebilmek için kullanana kullanıcıların karşılaştığı bazı sorunlar çözülmüş görünmekte. Maps uygulamasının artık GPS uyumu daha da artırılmış.

Soru: FaceTime”daki yenilikler neler?
Cevap: Apple”a göre FaceTime”daki görüntü ve ses kalitesi iOS 5″te artırılmış ama kullanıcılar ve test merkezleri FaceTime cephesinde ahım şahım bir yenilik veya değişimin olmadığı yönünde.

Soru: Calendar uygulamasındaki yenilikler neler?
Cevap: Calendar uygulamasında göze çarpan en büyük yenilik uygulamanın yatay vaziyette de kullanılabilmesi.

Soru: Mail uygulamasındaki yenililer nelerdir?
Cevap: iOS 5″in iPad ile kullanımı esnasında Mail uygulamasının yan menüsünü tek bir dokunuş mimiği ile gizleyip tekrar görünür hale getirmek mümkün hal getirilmiş. Mail ayrıca “Rich Text Editing” özelliği de kazanmış. Bu da elektronik postalarınızı yazarken Bold, Italic veya Alt Yazılı olarak metinleri yazabileceğiniz anlamına geliyor.

 

iMessage

Soru: iMessage nedir?
Cevap: iMessage, daha evvel RIM ürünü Blackberry telefonlarda da kullanılan BlackBerry Messenger (BBM) muadili bir gerçek zamanlı sohbet, mesajlaşma ve MMS uygulaması. Bir nevi rakibi olan BlackBerry”nin bu özelliğine verdiği bir cevap olarak da düşünülebilir. Kısacası iMessage, iOS platformu kullanan Apple cihazları arasındaki bir mesajlaşma köprüsü.

Soru:
Normal mesajlaşmadan ne farkı var?
Cevap: Bilindik mesajlaşma servisleri ile (SMS) kıyaslandığında iMessage”ın bazı avantajları mevcut. Bunlardan bazıları mesaj iletim raporu, mesaj okundu raporu, gerçek zamanlı yazım bilgileri (mesajlaşma anında karşı tarafın yazı yazar halde olup olmadığının gösterilmesi).

Soru: iMessage uygulamasını iPad ve iPod touch”ta da kullanabilir miyim?
Cevap: iMessage, işleyiş prensibi olarak telefon numaranızı veya elektronik posta adresinizi kullanabilir. Bu yüzden iOS 5″i kurabildiğiniz tüm cihazlarla bu uygulamayı da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, tıpkı FaceTime”da olduğu gibi, iMessage”ı da istediğiniz herhangi bir elektronik posta adresi ile kullanabilirsiniz.

Soru: iMessage, hali hazırda iPhone”da olan Messages uygulamasının yerini mi alacak?
Cevap: Hayır. iMessage”ı esasen Messages”ın üzerine eklenen yeni özellik ve kabiliyetlerle makyaj geçirmiş hali olarak düşünmek daha doğru olur. iPhone”unuz üzerinden bir kısa mesaj yazarken uygulama otomatik olarak mesajı göndereceğiniz kişinin bir iMessage kullanıcısı olduğunu anlayarak mesajı bu platforma çekecektir. Böylece mümkün olan her seferde iMessage”ın avantajlarından faydalanabilmiş olacaksınız. Bunun için ekstra bir ayar yapmaya da gerek yok.
 

mobile işletim sistemi
 
Soru: iOS 5″teki diğer yenilikler nelerdir?
Cevap: iOS 5″te göze batan yeniliklerden birisi de Siri Assistant. Siri Assistant basitçe bir sesli arama sistemi olarak da tanımlanabilir. Siri Assistant”ı bilhassa iPhone özelinde bundan sonra üçüncü parti geliştiriciler tarafından tasarlanacak ve esas olarak ses tanıma özelliği ile ön plana çıkacak diğer pek çok uygulamanın da öncülü olarak görüyoruz. Bunun dışında iOS 5″in iPad kullanımında göze çarpan sanal klavyeyi ekrandan çıkararak, ihtiyaç doğrultusunda ikiye bölebilmek de oldukça sansasyonel bir yenilik olarak görülebilir. Ayrıca klavyenin boyutunu da bundan böyle isteklerinize göre ayarlayabilmek mümkün olacak.

Soru: AirPrint özelliğinde herhangi bir gelişme var mı?
Cevap: Yeniliğe veya değişime maruz kalmamış ender uygulamalardan biri de AirPrint. Uygulama, bundan önceki versiyonlarda nasıl çalışıyorsa iOS 5″te de aynen öyle işlev görmeye devam ediyor.

Bildirimler

iOS 5″teki bildirimler, çok daha belirgin olarak birer banner şeklinde cihazınızın ekranında görünüyor. Notification Center”da toplanan tüm bildirimler, ekranın üst tarafından aşağıya doğru sıralanıyor. Ayrıca en üst taraftaki bildirimler cihazın ekranı uyku moduna geçse dahi orada kalmaya devam ediyor. öte yandan bu gelişmiş yeni bildirim sisteminden üçüncü parti tüm uygulamaların da yararlanabileceğini belirtmekte fayda var. Ayrıca bu bildirimler gelişmiş kişiselleştirme opsiyonlarına da sahipler. Hangi aralıklarla nasıl bir tasarımla bildirimleri alacağınızı belirleyebiliyorsunuz. Bu da iOS 5 tabanlı cihazınızı kişiselleştirmede size ekstra bir oyun alanı sunan bir özellik.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here