Ana sayfa Haber iOS 11 nihayet yayınlandı: En iyi özellikleri neler ve nasıl indirilir

iOS 11 nihayet yayınlandı: En iyi özellikleri neler ve nasıl indirilir

0

Apple son zamanlarda iOS”in resmi yayımından aylar öncesinde beta versiyonunu yayınlıyordu. Bu nedenle bir süredir iOS”le haşır neşirdik zaten. Yeni iOS”in getirdikleri ve nereden indirebileceğinizle ilgili soruları aşağıda bulabileceksiniz.

Yayım tarihi: 19 Eylül.

En iyi yeni özellikleri

  • Yeni Kontrol Merkezi
  • Siri daha doğal konuşacak (ve biraz daha akıllıca)
  • Ekran görüntüleri ve ekran kaydı
  • Uygulamadan uygulamaya tut ve çek fonksiyonu
  • Not defteri çok daha kullanışlı
  • Kolay hafıza boşaltma özelliği
  • Venmo benzeri Apple Pay ödemeleri
  • Gizli “Karanlık Modu” özelliği
  • Araçta sürüş esnasında “Rahatsız Etmeyin” modu
  • Dosya yönetim sistemi (nihayet!)

iOS 11″i nasıl yükleyebilirim?

iOS 11″i yüklerken wi-fi bağlantısına bağlı olduğunuza emin olun. Aksi takdirde kotadan yiyebilirsiniz.

Eğer telefonunuz kablosuz ağa bağlıysa, cihazınızdan doğrudan indirebilirsiniz. Bunun için ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme’ye gelmeniz yeterli. Cihaz yeni yazılım için kontrol yapacak ve iOS 11’i indirerek kurmanız için gerekli yönergeleri sağlayacaktır.

iTunes üzerinden indirme yapmak daha hızlı olabilir. Bunun için öncelikle iTunes yazılımınızı 12.7 versiyonuna yükseltin. Daha sonra iTunes ekranının sol üst köşesindeki iPhone ya da iPad simgesine tıklayarak Güncellemeleri Kontrol Et > Yükle ve Güncelle’ye gelin. Yönergeleri takip ederek, kullanım koşullarını kabul ettikten sonra iTunes gerekli işlemleri otomatik olarak yapacaktır.

Geçmiş yıllardaki tecrübelerimiz iOS”in yeni versiyonlarının yüklenme süresinin uzun olduğunu göstermişti. Belki de bir çok kişi aynı anda indirme yaptığı için olabilir. O nedenle yükleme bir saat civarında sürebilir. Cihazınızın şarja takılı olduğundan emin olun.

iOS 11″in temelleri

Bolca gizli özellik: Apple Haziran ayında düzenlediği WWDC etkinliğinde iOS 11″in özelliklerini teker teker açıklamamıştı. Bunlardan bazılarını açıklayacağız.

QR Kod: Bir şekilde hepimizin canını sıkan kodlar için artık bir adet QR Code okuyucusu bulunuyor iOS 11″de.

iPad”iniz oldukça değişecek: Yeni bir dock, sürükle ve bırak özelliği, çoklu görevlendirme ve daha fazlasını bulacaksınız yeni işletim sisteminde.

Mesajlar üzerinde ufak tefek değişiklikler: Yeni bir iMessage uygulaması ve birkaç ekran efekti ekleniyor.

Bildirim merkezi kaldırıldı, yaşasın “Ekran Kilidi”: iOS 11″de tüm bildirim ve uyarılarınızı alacağınız merkezi birim artık “Lock Screen (Ekran Kiliti)” olacak. Sadece farklı görünmemekle birlikte birkaç yeni esprisi de var.

Siri”yle yazışma: siri ile her zaman sesli sohbet mümkün değil. Bir çeşit erişilebilirlik özelliği olarak sisteme entegre olsa da, Siri”ye yazabilmek herkesin işine yarayacak bir işlev olacak.

Konumunuzu gizleyin: iOS 11″le artık herhangi bir uygulamanın konum bilginize ne sıklıkla erişim sağlayabileceğini kontrol edebileceksiniz (uygulama yapımcısının koyduğu seçeneklerin bir önemi olmaksızın). Konumunuzu her zaman takip eden bir uygulamayı açtığınızda yönlendirilecek, izinleri değiştirmeniz için size bir seçenek sunulacak.

Wi-Fi şifrelerini boşverin: Bir dahakine arkadaşınız Wi-Fi ağınıza bağlanmak istediğinde şifreyi anımsamak ya da iletmek zorunda kalmadan doğrudan iOS 11 üzerinden onaylayabileceksiniz.

Uygulama şifrelerini de boşverin: Apple “iCloud Keychain (anahtar zinciri)” şifre yöneticisini Safari”nin ötesine taşıdı. Artık web sitelerine olduğu gibi, uygulamalara da bağlanırken bu özelliği kullanabileceksiniz.

SOS: iPhone tuş kilidi açma tuşuna beş kez hızlıca üst üste bastığınızda Acil Durum SOS özelliği iPhone cihazınızı kullanarak yardım için arama yapacak. Bu özellik sadece yardım için arama yapmıyor, aynı zamanda Touch ID”yi de devre dışı bırakıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here