Ana sayfa Haber iOS 11’in yeni ‘Dosya Yöneticisi’ uygulaması nasıl kullanılır?

iOS 11’in yeni ‘Dosya Yöneticisi’ uygulaması nasıl kullanılır?

0

Yeni işletim sistemiyle birlikte oldukça kullanışlı “Dosyalar” uygulaması da hayata geçti. Dosyaları düzenleme, çekip-bırakma gibi fonksiyonlar, iPad”de kullanılan en faydalı özellikler arasında yer alıyorlar. Fakat “Dosyalar” uygulaması ise iPhone gibi cihazlarda görülen bir özellik olarak çıkıyor karşımıza.

çalışma şekline göz atacak olursak:

1. “Dosyalar” uygulaması açıldığı zaan sol tarafta bulunan “Göz At” başlığı altında farklı dosya konumları görüntülenebiliyor. Bizim örneğimizde iCloud sürücüsü konum olarak seçildi. Bu konum içerisinde belgeler klasörünü açacağız.

2. “Belgeler” klasörünü açtığımızda, içeriği kolayca hareket ettirerek, gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. Bir dosyayı seçmek için yapmamız gereken şey sadece o dosyaya tıklayarak basılı tutmak. Daha sonra dosya simgesinin biraz daha büyüdüğünü göreceksiniz. Bu aşamada dosyayı farklı klasör ya da konuma taşıyabilirsiniz. Dosyayı bırakmak istediğimiz konuma getirdiğimizde parmağımızı çektiğimiz zaman dosya o konuma bırakılacaktır.

3. “Dosyalar” uygulaması ile aynı zamanda bir çok dosya, eş zamanlı olarak taşınabilir. Dosyayı seçtiğinizde diğer elinizle taşımak istediğiniz dosyalara tıklayabilirsiniz. Otomatik olarak orijinal dosya üzerinde biriktirilecek olan dosyalar, topluca taşınabilirler.

4. Bununla birlikte dosyalara renk etiketi de atayabilirsiniz. Taşımak istediğiniz dosyaya tıklayarak sol çubukta bulunan “Etiketler” bölümüne taşıyın ve istediğiniz rengin üzerine bırakın. örneğin kırmızı renge bırakırsanız dosya aslında orijinal konumunda kalacak olmakla birlikte, kırmızı renk etiketler klasöründe de bir araya geleceklerdir. Böylece o renk etiketine tıkladığınızda, ilgili tüm içerikleri görüntüleyebileceksiniz.

5. iPhone”daki “Dosyalar” uygulaması kısmen daha farklı çalışır. Bunun sebebi ise daha küçük ekranlar için ayarlanmış olmasıdır. Herhangi bir dosyayı seçmek için üzerine basılı tuttuktan sonra parmağınızı hareket ettirin. Böylece üst bölümde bir eylem çubuğunun belirdiğini görürsünüz. Bu çubukta kopyalama, etiketleme ve taşıma gibi işlevler bulunur.

İşte bu kadar. Artık tüm dosyalarınızı, videolarınızı, fotoğraflarınızı ya da iPhone/iPad”deki diğer medya dosyalarınızı takip ederek, sağa sola taşıyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here