Ana sayfa Haber iOS 11″deki yeni özellik iPhone parmak izi okuyucusuna şifre getiriyor

iOS 11″deki yeni özellik iPhone parmak izi okuyucusuna şifre getiriyor

0

Hepimizin bildiği gibi “TouchID” olarak bilinen “parmak izi okuyucusu’ adı verilen akıllı telefonlardaki fonksiyon, telefonun yetkisiz kişilerce açılmasını engellemeye dönük bir işlevdir. özellikle Amerika gibi ülkelerde polisin telefon sahibini parmak izi sensörüne dokunmak suretiyle açmaya zorlaması, yasal sayılıyor. Fakat iOS 11″de çıkan yeni bir özellikle bu sorun artık ortadan kalkıyor (en azından Amerika”da).

Amerikan yasalarına göre polis, kullanıcıdan şifresini isteme hakkına sahip değil. İşte tam da bu noktada iOS 11″in yeni çıkardığı “şifreleme” yöntemi ile TouchID fonksiyonunu uzun ve karmaşık bir şifreyle şifreleyerek, kullanım dışı bırakabiliyorsunuz. Böylece güvenlik nedeniyle telefonunuzu meraklı gözlerden uzak tutabileceksiniz.

Twitter kullanıcısı @alt_kia”nın belirttiği gibi telefon kilidini açabilmek için açma/kapama tuşuna hızla beş kez basıyorsunuz ve açılan ikinci ekrana şifreyi girmenizi isteyen bir kutu çıkıyor.

iOS 11 is a game-changer for Touch ID. Press power button rapidly 5 times and it opens the 2nd screen, but it also forces passphrase entry! pic.twitter.com/uvWbM04lyk

— Kia‏☆ (@alt_kia) 17 Ağustos 2017

Bu işlem özellikle yardıma ihtiyacınız olduğunda (örneğin 112) acil hatları arayabilmeniz için oldukça kullanışlı. Yani açma/kapama tuşuna 5 kez hızlıca bastığınızda, şifreyi girmeseniz de acil yardım için arama yapabiliyorsunuz.

Tabii bu işlem gizlilik endişesiyle kullanmak isteyecekler için pek de kolay olmayacak. Her defasında telefonu bu şekilde açmak zorunda kalmak, yorucu olacaktır. Fakat yine de telefonunuzda bulunan verileri sadece kendinize saklamanız için güzel bir yöntem.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here