Ana sayfa Haber iOS 11.2.5 Public Beta 4 sürümü çıktı

iOS 11.2.5 Public Beta 4 sürümü çıktı

0

Apple iOS 11 tarafında işleri kızıştırmaya başladı. Bu hafta başlarında Spectre açığına karşı önlemler içeren 11.2.2 yamasını da içeren bir güncelleme yayınlamıştı firma (Apple”ın aciliyet gerektiren güvenlik açıklarına karşı 11.2.3 ve 11.2.4 versiyonlarını da çıkaracağı anlamına geliyor bu). Peki bu , iOS 11.2.5 Public Beta 4 sürümünde de aynı yamanın uygulandığı anlamına geliyor mu? Şart değil.

iOS 11.2.2″nin yayınlanmasıyla birlikte Apple”ın yeni bir sisteme geçiş yaptığını söyleyebiliriz. Bu sisteme göre acil olarak yayınlanması gereken ve güvenlik riski taşıyan halka açık sürümlerde alt versiyon numaraları kullanılacak. Yani 11.2.2″den sonra 11.2.3 ya da 11.2.4 gibi sürümler de olabilecek. Bu yamanın tüm iOS kullanıcıları için hazır hale getirilmesi (beta testi kullanıcıları hariç) çok kısa bir zaman almış, yayınlanan beta sürümü notlarında iOS 11.2.5″in aynı kodu içerecek şekilde güncellendiğine dair bir işaret de yer almamıştı. Fakat nihai aşamada iOS 11.2.5″in gold master sürümü çıktığında bu kod da sürüm içerisinde bulunuyor olacak. Fakat şimdilik sizin için önemli olan tek şey iPhone”unuzun güvenliği ise, iOS 11.2.2 versiyonunda sabit kalmanız daha doğru bir seçenek olacaktır diyebiliriz.

Peki bu yeni sürümle birlikte neler geliyor? Public Beta 3″le birlikte news podcast”lere Siri ile keyifli şekilde erişim imkanı gelmiş olmakla birlikte, iOS 11.2.5″in son versiyonunda dikkat çekici anlamda bir yenilik gerçekleşmemişti. Beklediğimiz bir şeydi aslında ama, aynı zamanda da hayal kırıklığına neden oldu.

Mesele zamanlamadan kaynaklanıyor. Apple uzunca bir süredir batarya durumu göstergelerini iOS”in bir parçası haline getirmesi için büyük baskı yaşıyor. Bu özelliğin getirilmesi ertelendiği sürece işler daha da çıkmaza giriyor. iOS 11.2.5, önemli özellik güncellemelerini içeren bir sürüm değildi. Genel itibariyle mevcut bazı açıkların kapatılması hedeflenmişti bu sürümde. Arka plana yönelik kararlılık sağlama çalışması da yer alıyor yeni sürümde. Fakat iPhone”un donanımıyla derin ilişkiler kurmanızı sağlayacak olan kullanıcı ara yüzü değişiklikleri noktasında pek bir adım atılmış değil henüz.

Tüm bunlara rağmen planlanandan kısmen de olsa daha düşük güvenlik özelliklerine sahip yeni sürümü edinmek isterseniz, Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümüne giderek, güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here