Ana sayfa Haber iOS 10″un herhangi bir sürümünde konserlerde kamera kayıdını engelleyen teknoloji gelebilir

iOS 10″un herhangi bir sürümünde konserlerde kamera kayıdını engelleyen teknoloji gelebilir

0

Apple’ın 2011’de aldığı bir yazılım patenti dün ortaya çıktı. Şemalarla açıklanan patent, iOS’lara getirilen yeni sensör özellikleriyle birlikte, konser ve ya sinema ışığını algılayarak kamera kayıt özelliklerini otomatik olarak kapatabilmesini içeriyor. Biraz zoraki bir uygulama sanırsam çünkü kameralı aygıt üreticileri, sinema ve diğer lisans barındıran sektörler tarafından epeyce uyarı alıyorlar. Patent genel olarak iPhone‘lar üzerinden gösterildi ancak mantık olarak bakıldığında eski iPhone’ları da bu özelliğe katabilmek adına iOS güncellemelerinde bu özellik getirilecek.

Nasıl çalışacağına baktığımızda, bölgelerdeki infrared emmitörler kameralara ve kamera sensörlerine sinyal göndererek cihazın kayıt özelliklerini kapatacak. Bu İnfrared sinyaller aynı zamanda ses kayıtlarını da kapatabilecek. Bu özellik ile lisans dışı uygulamaların, lisans dışı materyal basımlarının en azından iPhone’lar aracılığı ile önlemeye çalışacaklar.

Bununla birlikte sadece konserler ve de sinemalar açısından değil indoor olarak gizli video çekimleri de böylece engellenebilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here