Ana sayfa İnternet İnternetten TV Arşivi Oluşturmak

İnternetten TV Arşivi Oluşturmak

0
Diziler yeniden altın çağlarını yaşıyorlar. Tüm dünyada sevilerek izlenen, heyecanla beklenen diziler her gün çeşitleniyor. Birçok kullanıcı, ortak paylaşım sitelerinden dizileri bilgisayarlarına indirirken, online TV izlenebilen sitelerle artık dizinin bu paylaşım sitelerine gelmesini beklemeye gerek de kalmıyor. Online TV izleme sitelerinin içeriklerinin sadece dizilerle sınırlı olmaması da bir diğer avantajları. Televizyon programlarından belgesellere, yayın saatini kaçırdığınız tüm içerikleri çevrimiçi olarak izleyebilmeniz mümkün. Ancak bu kez de paylaşım sitelerinden indirdiğinizde olduğu gibi, bilgisayarınıza kaydederek her istediğinizde bu içeriklere ulaşma imkanınız olmayacağını düşünebilirsiniz. Oysa online olarak izlediğiniz içerikleri de notebook”unuza kaydeden yazılımlar sayesinde kendi TV arşivinizi bilgisayarınızı saatlerce açık bırakmadan da oluşturabiliyorsunuz.
 
öncelikle bu sayımızda yer verdiğimiz Firefox eklentilerinden video kaydeden eklentileri kullanarak videoları bilgisayarınıza kaydedebileceğinizi hatırlatalım. Bunları greasemonkey eklentisini de indirerek kullanırsanız çok daha hızlı bir şekilde videoların bilgisayarınıza ineceğini göreceksiniz.  ?imdi de video kayıt için diğer çözümlere bir bakalım.

BSR Screen Recorder, ekran üzerinden AVI film ve BMP resimler çeken bir program. Tüm masaüstünüzün, belli bir pencerenin veya belli bir bölgenin görüntüsünü ve sesini AVI videolara dönüştürebiliyorsunuz. ‘WatchIt’ moduysa Screen Recorder’ın filmi çekilen bölgenin içeriğini takip etmesini ve içeriği değiştikçe otomatik olarak filmi çekmesini sağlıyor. AVI dosyanızın sıkıştırma (compression) özelliklerini, boyutunu ve hızını belirlemekse size kalmış. ‘Record’ ve ‘Stop’ tuşları için kısayol tuşları da atayabilirsiniz.
 

Ekranınızdaki görüntü ve sesleri kaydedebilmenizi sağlayan bir başka programsa My Screen Recorder Pro. Böylece izlediğiniz videolar dahil tüm masaüstü içeriğinizi hem AVI hem de WMV dosyaları olarak kaydedebiliyorsunuz. Programla ayrıca kayıt için otomatik zaman ayarları yapmanız da mümkün.
Ekran görüntüsü kaydeden programlardan CamStudio”ysa 2.5 beta sürümüyle kolay ve hızlı bir çözüm sunuyor. Ekranı AVI olarak kaydettikten sonra bunu SWF dosyalarına da çevirebilmesi yazılımın önemli bir avantajı. Böylece video hazırlamak istiyorsanız bunları bir web sitesinde kullanabilmeniz çok daha kolaylaşıyor.

Kaydettiğiniz videolarda, reklamlar ya da atlamak istediğiniz başka kısımlar varsa, bunu VirtualDub programıyla yapabilirsiniz. VirtualDub”ın kullanımının da oldukça kolay olduğunu görebilirsiniz. Bu alanda başarılı bir diğer programsa Camtasia Studio. Program, masaüstü kaydının yanı sıra kaydedilen videoların kurgularının da yapılabilmesini sağlıyor. HD kalitesinde videolar yaratmak için de oldukça uygun bir program. Yine aynı işlevi sağlayan t@b ZS4″ü de 120″den fazla entegre efektiyle kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here