Ana sayfa Haber İnternetten müzik satışı hasılatı ilk kez CD gibi fiziksel albüm gelirlerini geçecek

İnternetten müzik satışı hasılatı ilk kez CD gibi fiziksel albüm gelirlerini geçecek

0

Dünya çapında müzik satışında internetten elde edilen hasılatın, CD ya da plak gibi fiziksel albüm satışından elde edilen geliri ilk defa bu yıl geçeceği bildirildi.

BBC’nin haberine göre, Londra merkezli danışmanlık şirketi PwC, eğlence sektörüne dair yayınlanan yeni raporunda, Spotify ve Apple Music gibi servisler üzerinden müzik dinleme alışkanlıklarının artmasıyla müzik satışında fiziksel olarak elde edilen gelirin iyice azalacağına işaret etti. 

Rapora göre, 2017 sonunda müzik sektöründe internetten elde edilen gelirin yüzde 37 artarak 9,1 milyar dolara ulaşması, fiziksel albüm satışından elde edilen gelirin ise yüzde 10 düşerek 7.7 milyar dolara inmesi bekleniyor. ABD ve Avrupa’nın en büyük pazarları oluşturduğu müzik satışında genel olarak artış görülüyor.

 

Yaklaşık 20 yıl önce telif hakları açısından büyük tartışmaya neden olan Napster programı ile internetten müzik yüklemenin mümkün hale gelmesi, genel olarak sektörde finansal olarak büyük bir değişime yol açtı. Bugün artık YouTube, Deezer, Amazon ve Pandora gibi online müzik hizmeti veren servislerin 100 milyondan fazla abonesi var. 

Universal Music, Sony Music ve Warner Music gibi büyük şirketler, Drake, Adele ve Beyonce gibi yıldızların şarkıları online olarak her dinlendiğinde gelir elde ediyor. Bilet satışları, sponsorluklar ve lisanslama kalemlerinen oluşan bütün müzik sektörünün geliri ise 2016 yılında 47,2 milyar dolar oldu. 2017 yılında ise bu rakamın 49 milyar dolara çıkacağı düşünülüyor. 

 

Habere göre, dijital devrimden payı kapacak tek sektör ise müzik endüstrisi değil. Aynı zamanda küresel olarak video gelirlerinde de dijital, fiziksel satış kalemlerini aşacak. PwC’nin yine aynı raporuna göre Netflix, Hulu ve Amazon Prime gibi online video kanallarından elde edilen gelir, DVD ve Blu-ray satışlarını geçecek. Yatırım şirketi Kleiner Perkins Caufield & Byers, Spotify’ın küresel müzik gelirinin yüzde 20’sini, Netflix’in ise ev eğlencesi gelirlerinin yüzde 30’unu yüklendiğini açıklamıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here