Ana sayfa İnternet İnternette kota yönetmeliği değişti

İnternette kota yönetmeliği değişti

0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, internet sağlayıcılarının kullanım sınırı yani kota uygulamalarına yönelik düzenlemeyi değiştirdi

ülkemizde zaman zaman kullanıcıların tepkisini çeken internet kotası ve adil kullanım sınırı uygulamaları değişim geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde BTK, adil kullanım sınırı ile ilgili bir değişiklik yaparak hızı yükseltmişti. Temmuz ayında yapılan bu değişiklikle kota sınırı aşıldığında önceden 1 Mbps”ye düşen hızın artık 3 Mbps”ye düşüyor. Böylece kotalı kullanıcıların en düşük hızı 3 kat yükselmiş oluyor.
 

Dün duyurusu yapılan düzenleme ise kota hakkındaki bilgilendirme üzerine BTK”nın yeni düzenlemesiyle birlikte artık servis sağlayıcılar kota konusunda SMS ile bilgilendirme yapacak. Yani internet paketinizin kotası %80 ve %100′e ulaştığında internet sağlayıcınız size bir SMS yollayarak bu durumdan haberdar olmanızı sağlayacak. Eğer cep telefonu numaranız yoksa bilgi e-posta olarak yapılacak. E-posta ve SMS ile bu bilgilendirmeyi alamayacak kişiler ise internet bağlandıklarında tarayıcılarında bir bilgilendirme çubuğu görecek.
 

Böylece kullanıcıların kotalarını aştıklarından haberdar olmaları ve ekstra ücret, hız düşüşü gibi konuları daha hassas bir şekilde takip edebilmeleri amaçlanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here