Ana sayfa İnternet İnternette filtreye karşı “siber savaş” başladı!

İnternette filtreye karşı “siber savaş” başladı!

0

Anonymous adlı grubun bugün saat 18.00’de Türkiye’deki kamu kurumlarına siber saldırı düzenleyeceği iddia edildi

Bugün saat 18:00’de Türkiye’deki devlet kurumlarına saldırı düzenleyeceğini duyuran ve internette “filtre” iddiaları karşısında temel hak ve özgürlüklerin ihlal edileceğini savunan “Anonymous” (Anonim) adlı grubun, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimde Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) sistemini hedef alarak siber saldırı düzenleyeceği iddia edildi.
 

Anonymous’dan yapılan açıklamada YSK’ya saldıracakları iddiasını yalanlandı.
 

'siber savaş'

Siber Güvenlik Uzmanı Huzeyfe önal, yaptığı açıklamada, Wikileaks’e yönelik ambargo uygulayan ülkelerin en önemli finans şirketlerine yönelik saldırılarıyla adından söz ettiren Anonymous grubunun, son 48 saat içinde Türkiye’deki çok sayıda internet sitesine siber saldırı başlattığını söyledi.
 

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen grup üyelerinin “IRC” isimli anlık mesajlaşma kanalı üzerinden haberleştiğini ve saldırıya yönelik direktifler verdiğini kaydeden önal, tüm hareketlerini yakından takip ettiklerini aktardı.
 

Söz konusu grubun saldırı tehdidinden sonra karşı atağa geçen Türkiye’deki bazı hackerların, Anonymous’un “www.anonnews.org” isimli internet sitesini etkisiz hale getirdiğini ve IRC kanalını ele geçirdiğini vurgulayan önal, “Bu karşı saldırının ardından Anonymous’un web sitesine erişim saatlerce kesildi. Ancak bir süre sonra farklı ağlar üzerinden tekrar ortaya çıktılar” dedi.
 

Gece boyunca kamuya ve özel şirketlere ait çok sayıda siteye saldırı düzenlendiği bilgisini veren önal, “Saldırılarda kullanılan ‘zombi’ bilgisayar sayısının 90 binin üzerinde olduğunu belirledik. Bu rakam gerçekten ürkütücü. Organize saldırılarda sayının 1 milyonun üzerinde olacağı kaçınılmaz. Böylesi bir durum internet altyapısı için felaket olur” diye konuştu.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here