Ana sayfa Makale İnternetin Ön Sayfası: Reddit

İnternetin Ön Sayfası: Reddit

Online olarak çok zaman harcıyorsanız, Reddit'i duymuşsunuzdur. Site kendisini “internetin ön sayfası” olarak görüyor ve aslında bu boş bir övünme değil.

0

Reddit, Internet siteleri sıralaması Alexa‘ya göre, ABD’de  en popüler beşinci, dünyada ise 18’inci site. Peki Reddit tam olarak nedir? Esasen, kullanıcıların haberleri ve içeriği paylaşabileceği veya diğer kişilerin gönderilerini yorumlayabileceği çok sayıda forum var. İşte bilmeniz gerekenler.

Reddit’in jargonu ve tasarımı

 

Reddit, her biri farklı bir konuyu kapsayan “alt reddit’ler” olarak bilinen bir milyondan fazla gruba bölünmüştür. Alt öğenin adı, Reddit’in kullandığı URL’lerin bir parçası olan /r/ ile başlar. Örneğin, /r/nba, insanların NBA hakkında konuştukları bir alt reddit’ken, /r/boardgames, insanların masaüstü oyunları tartıştıkları bir alt reddit’tir. Bunlar basit alt reddit’lerdir, ancak kolları olan kuşların resimlerine ayrılmış bir alt reddit olan /r/birdswitharms gibi tuhaf gruplar da var. Veya /r/ooer gibi, açıklanamayan (ve bakmanın biraz acı verdiği) alt reddit’ler de var.

Reddit’e ilk kez bakıyorsanız, gördüğünüz şeyler kafanızı karıştırmış olabilir, bu yüzden hızlı bir yıkım söz konusudur. Ana sayfa (veya “ön sayfa”), şu anda sitede trend olan çeşitli alt yazılardan alınmış yayınları gösterir. “Sıcak” (trend), yeni, tartışmalı ve daha fazlası olan mesajlara göre bunları sıralamak için sol üstteki sıralama düğmesine tıklayabilirsiniz.

Tepeye yakın bir arama çubuğu var, bunu bir terimle ilgili yayınları ve alt reddit’leri bulmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, “world cup” için yapılan bir arama, Dünya Kupası ve /r/ soccer gibi ilgili alt bölümler hakkında bazı popüler mesajlar ortaya koymaktadır.

Reddit hesabı olan herkes, herhangi bir konu için (sitenin topluluk kılavuzları çerçevesinde kaldığı sürece) bir alt içerik oluşturabilir. Alt reddit’ler, belirli bir alt reddit’in görünümünü düzenleyebilen, alt öğelere hangi içerik türlerine izin verileceğini belirleyen ve hatta yayınları veya içeriği kaldırabilen ya da alt alandaki kullanıcıları yasaklayan “moderatörler” tarafından yönetilmektedir. Reddit bir bütün olarak sitede geniş yetkileri olan yöneticiler ve Reddit çalışanları tarafından yönetilir, moderatörlerin ayrıcalıklarını alma ve hatta tüm alt birimleri sitede yasaklama gibi yetkileri vardır.

Bir gönderinin yanında, büyük olasılıkla okların yanı sıra bir sayı da görürsünüz. Kullanıcılar mesajlara artı veya eksi oy vermek, görünürlüğü artırmak veya geçerli toplam artı veya eksi puanların toplamını görmek için okları tıklarlar. Reddit kullanıcıları aynı zamanda diğer kullanıcıların yorumlarını aşağı veya yukarı yönde oylayabilirler. Her hesabın kendisine bağlı bir “karma” numarası vardır, bu da yorumlarının toplamda ne kadar karma ettiğini gösterir. Karma size Reddit parası ya da bunun gibi bir şey sağlamaz, ama Reddit topluluğundaki duruşunuzu güçlendirmeye yardımcı olur. Karmanızla gurur duyun! (Ya da duymayın; biri bunun sadece kalabalığı memnun etme açısından ne kadar yetenekli olduğunuzu gösteren boş bir numara olduğunu iddia edebilir.)

Çoğu online topluluklar gibi Reddit de kendi diline sahiptir. Redditor’lar, OP, TIL, IAmA ve AMA gibi kısaltmalarla konuşma eğilimindedirler. “OP” sadece bir konudaki “orijinal poster”i gösterirken, “TIL”, “Bugün öğrendim” anlamına gelir ve göreceğiniz en yaygın kısaltmalardan biridir. Birçok mesaj basit “TIL” gözlemleri ve gerçekleşmeleridir. Hem “IAmA” hem de “AMA”, Reddit’in en popüler özelliği olan “Bana Her Şeyi Sorun” konu başlığını gösterir. Bir “AMA”da, Barack Obama ya da Nick Offerman gibi tanınmış bir kişi ya da benzersiz bir yaşam deneyimine sahip olan biri, Reddit’in meraklılarına kendini gösterir. Ortaya çıkan konular, okuyabileceğiniz en anlayışlı, esprili ve büyüleyici röportajlardan bazılarıdır.

Ayrıca, sitenin premium üyelik programı olan Reddit Gold’u satın alarak topluluğa yardımcı olabilirsiniz. Gold kullanıcıları, ayda $4 veya $30 karşılığında, normal kullanıcıların alamadığı özelliklere erişebilir ve daha geniş Reddit topluluğuna yayınlanmadan önce yeni özellikleri test edersiniz. Kullanıcılar ayrıca Reddit altınını diğer kullanıcılara hediye olarak da verebiliyorlar. Reddit Gold ayrıca, Reddit’teki en parlak zihinlerin diğer faydalarla birlikte esprili şakalara katılacağı süper gizli bir alt reddit’e /r/lounge’a erişmenizi sağlar. Reddit’te eğlenmek için Reddit Gold’u satın almanıza gerek yoktur, ancak siteyi desteklemenin, bazı avantajları kazanmanın ve topluluğa yatırım yapmanın bir yoludur.

Unutmayın, Reddit internette buluşan, bir şeyler paylaşan ve birbiriyle konuşan bir grup insandır. Bu kadar. Eski ya da yeni arkadaşlarınızla takılıyormuşsunuz gibi yapın. Reddit, birçok konu için popüler bir merkez haline geldi, bu hem iyi hem de kötü bir şey, kısa süre önce, şirket ana sayfasından açık içeriği kaldırarak siteyi daha kapsamlı hale getirme yönünde attığı adımlar var.

Kaydolun

 

Reddit sizin türünüze uygun görünüyorsa, robot olmadığınızı doğrulamadan önce giriş sayfasını ziyaret ederek ve kullanıcı adınızı, şifrenizi ve e-postanızı güvenceye alarak kaydolun. Oturum açtığınızda, Reddit size ilgi duyabileceğiniz popüler forumları nasıl bulacağınız konusunda önerilerde bulunacaktır. Hangi toplulukların bir parçası olmak istediğinizi zaten biliyorsanız, o zaman bunu üst sağ köşedeki arama çubuğuna yazın.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here