Ana sayfa İnternet İnternetin kaç kilo olduğunu düşündünüz mü hiç?

İnternetin kaç kilo olduğunu düşündünüz mü hiç?

0

İnternetin büyüklüğü hep farklı açılardan değerlendirilmişti ama İngiltere’de bir grup bu konuya çok daha ilginç bir açıdan yaklaşmayı seçti.
İnternetin büyüklüğü hep farklı açılardan değerlendirilmişti ama İngiltere’de bir grup bu konuya çok daha ilginç bir açıdan yaklaşmayı seçti. Onlar internete bağlı tüm cihazların ve kabloların ağırlığını merak ettiler. İşte hesap…

öncelikle dünya üzerinde internete doğrudan bağlı 570.937.778 adet bilgisayar olduğunu hesapladılar. Bu bilgisayarlardan bir tanesinin kasası ve monitörü ile birlikte yaklaşık 40 kg ağırlığında olduğunu varsaydılar. Dizüstü bilgisayarlar ortalamayı düşürüyor ama pek çok bilgisayarın kullandığı yazıcı ve benzeri diğer donanım ürünleri ile bunun dengelendiğini düşürsek internete bağlı bilgisayarların toplam ağırlığı 22.837.511.120 kg ediyor.

İnternet sitelerini barındıran 175.480.931 sunucu olduğunu hesaplayan grup, internete bağlanabilen yaklaşık 100 milyon cep telefonunu da hesaba kattı. Dünya üzerindeki internet alt yapısını taşıyan ve kilometrelerce uzanan kabloların da dikkate alınca hesap tamamlanmış oldu. E artık sizi merak içinde bırakmayalım ve tam rakamı verelim: Hesaba göre tüm internetin ağırlığı tam 498.438.559.990 kg’a ulaşıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here