Ana sayfa İnternet İnternete açılan TV”ler

İnternete açılan TV”ler

0

TV dünyası yerinde durmuyor…
 

Televizyonların hızlı yükselişi dur durak bilmiyor. LED ekranların yaygınlaşmasıyla birlikte, barındırdığı teknolojinin değerini arttıran televizyonlar, geçtiğimiz dönemlerde üç boyutlu görüntü teknolojisine de tam destek vermeye başlamıştı. Donanımsal yenilikler halen daha devam etmekteyken, yazılımsal olarak da televizyonlar yeniliklere sahne oluyor. Bu yeniliklerin başında, internet desteği geliyor.
 
televizyon

 

Nasıl ki cep telefonları neredeyse bir cep bilgisayarı haline geldi ve sektörde smartphone, yani akıllı telefon olarak anılmaya başlandıysa, televizyonlar da aynı evrimsel süreci izliyor ve artık internet destekli yapıya sahip olan televizyonlar Smart TV, yani akıllı televizyon ismiyle anılıyor. Diğer bir deyişle artık devir, Smart TV devri! Biz de sektörde ön plana çıkan firmaların internet arayüzlerini sizler için irdeledik!

 

Samsung Internet@TV

Samsung’un yeni nesil televizyonlarına eklediği internet özelliğine Internet@TV adını verdi. Bu Internet@TV, yenilikçi ve sadece arayüz tasarımıyla televizyon üzerinden internete girme eylemine yeni bir soluk katmayı başardı. Internet@TV ile birlikte Samsung, sadece internet özelliğini televizyonlara eklemekle kalmıyor, sosyal ağ entegrasyonlarını da kullanıcılarına sunuyor.

  samsung internet tv
çok değil, bundan bir sene öncesine kadar sosyal ağ entegrasyonları akıllı telefonlar üzerinde yaygındı. Artık akıllı telefonlar üzerindeki entegrasyonlar neredeyse bir standart halini aldı. Şimdiki trend, HDTV’ler üzerindeki sosyal ağ entegrasyonları. Samsung, Internet@TV ile birlikte bu alanda Twitter, Facebook, AccuWeather ve Google Maps’i televizyonlarına ekliyor. Bu sayede oturduğunuz yerden televizyon izlerken, kumandanızla Facebook hesabınızı kontrol edebilir, hava durumuna bakabilirsiniz. Ayrıca BBC iPlayer, Muzu.TV, USA Today gibi çeşitli internet tabanlı uygulamalar da kullanıcıların hizmetinde bulunuyor. Ayrıca Samsung, sonradan yüklenebilen çeşitli uygulamalar aracılığıyla da internet desteğinin geliştirilebilmesini sağlıyor.
 
sony bravia internet tv   Sony Bravia Internet TV

Televizyon dünyasının bir diğer popüler ismi Sony, Bravia serisiyle LED ve LCD televizyon sektöründe kendinden emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Sony’nin televizyon üzerinden internet çözümünün adı ise Sony Bravia Internet TV. Internet TV üzerinden internete bağlandıktan sonra Sony destekli çeşitli uygulamalara erişebilme imkanına sahip oluyoruz.

Bu uygulamaların hemen hepsi internet tabanlı bir yapıya sahip. Basit bir arayüze sahip olan Internet TV, tıpkı Samsung’un Internet@TV’si gibi internet üzerinden stream yayınları da destekliyor. BBC iPlayer Sony Bravia Internet TV’de de karşımıza çıkıyor. öte yandan YouTube, DailyMotion, Blip.TV gibi dünyaca ünlü servisleri Bravia televizyonumuz üzerinden görüntüleyebilme imkanına sahibiz. TV yayınına sahip olan Eurosport, Internet TV üzerinden de sporseverlere hizmet veriyor. RSS desteği, sinema paketleri servisleri ile Bravia Internet TV, televizyon üzerinden internet keyfini kullanıcılarına başarılı bir şekilde sunmayı vadediyor.

 

 

Panasonic Viera Cast

Panasonic, internet destekli televizyon dünyasında Viera Cast adını verdiği platform ile rakipleriyle yarışıyor. Popüler servislerin sağladığı içeriklerle birlikte kullanıcıya zengin bir internet tabanlı içerik hizmeti sunan Viera Cast, YouTube, Picasa, Twitter, Skype, DailyMotion, Eurosport videoları, Netflix, Amazon gibi servislere sahip. Viera Cast’in bünyesinde bulunan servis destekleri sadece bunlar değil tabii ki.

  panasonic viera cast
Uygulamalar arttırılabilir, çıkartılabilir. Kullanıcıya kolaylık sağlayan bir yapıya sahip olan Viera Cast, sade ve hızlı bir arayüze sahip. özellikle stream, yani internet üzerinden akıcı yayın sağlayan medya servislerine ağırlık veren Viera Cast, çeşitli medya kuruluşlarının internet uygulamalarını da kullanıcının hizmetine sunuyor.
 
lg netcast    LG NetCast

Sosyal ağ entegrasyonlarıyla ön plana çıkan bir diğer internet platformu olan LG NetCast, yenilenen yapısıyla LG HDTV kullanıcılarına daha geniş kapsamda hizmet vermeye vadediyor. LG’nin NetCast ile birlikte kullanıcıların hizmetine sunduğu internet tabanlı uygulamalar, Google’ın sahibi olduğu Picasa, YouTube ve Accuweather. NetCast’in kapsadığı uygulamalar ilk aşamada bunlarla sınırlı kalmış olsa da NetCast, artık yeni yeni uygulamaları bünyesine katmaya başladı. rayüzü de son derece basit ve sade.

2011 ilk yarısı itibariyle sürekli yeni uygulamaları bünyesine katan LG, NetCast ile HDTV’lerini tam bir multimedya merkezi haline dönüştürmeyi amaçlıyor. BBC’nin iPlayer servisini de bünyesinde barındırıyor olması, şüphesiz ki NetCast için bir diğer büyük avantaj. Netflix üzerinden kiraladığınız filmleri stream ederek, yani internet üzerinden anında oynatarak izleyebilme imkanı sağlayan NetCast’in arayüzü de son derece basit ve sade.

 

Philips Net TV

çevrimiçi (Online) bilgi erişimini ön plana çıkaran arayüzüyle Net TV, Philips’in televizyon destekli internet stratejisinin amiral gemisi konumunda bulunuyor. Net TV, bilgiye erişim hızının ve eğlence dünyasının odak noktasında bulunduğu bir platform. Philips’in yeni nesil televizyonlarının hepsinde bulunan Net TV ile hatrı sayılır sayıda içerik kullanıcıları bekliyor. Philips Net TV’nin rakiplerine kıyasla bir diğer önemli artısı var.
 

philips net tv

 

O da; tam kullanımı destekleyen bir internet tarayıcısına sahip olması. Bu sayede çeşitli widget ve eklentiler üzerinden internet kullanmaktan öte, tarayıcı üzerinden de kullanıcılarına internet deneyimi sunuyor. CE-HTML destekli tarayıcı, XHTML1.0, CSS TV Profile 1.0, ikinci seviye DOM, XHTML gibi internet standartlarını da destekliyor. Ne var ki bu, televizyon üzerinden, tıpkı bilgisayarımızda olduğu gibi dilediğimiz siteye girebileceğimiz anlamına gelmiyor. Fakat yine de önemli ölçüde bir özgürlük sağlıyor. Net TV ayrıca YouTube, DailyMotion ve eBay gibi kurulu uygulamalara sahip.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here