Ana sayfa İnternet İnternet yayımcılığının yeni yüzü bloglar

İnternet yayımcılığının yeni yüzü bloglar

0

Yeni denebilecek “profesyonel blog yazarlığı” ifadesi, blog yazmayı zaman geçirme olarak değerlendirmeyip, profesyonel para kazanma faaliyetine çevirmeyi başarabilmiş blog yazarlarını tanımlamak amacıyla kullanılmaya başlandı.

önceleri belirli bir kitlenin sanal ortamdaki günlüğü olarak bilinirken, şu aralar biçim ve işlev bakımından ciddi gelişme kaydeden blog yazarlığı ilgimi çeker oldu. Hem blog yazarı sayısı gittikçe çoğaldı, hem de yazarlara yönelik hizmetlerde gerçek manada dikkate değer destek gözlendi. Yazarları dahil kimsenin beklemediği bu gelişmenin, her zamanki gibi başta Amerika olmak üzere, dünya genelinde muazzam büyük bir blog sektörünün oluşmasına zemin hazırladığı biliniyor. Bloglar, geçtiğimiz birkaç senede resmen evrim geçirdiler.

Sadece teknik yeteneği olan kimselerin eski zamanlarda ne eziyetlerle sonlandırabileceği internet yayımcılığı işi, şimdilerde yazı yazma yeteneği olan hemen hemen herkes tarafından bir iki tıklamayla kolaylıkla bitirilebilir durumda. İlk zamanlarda akla yatmadığı için hor görülse de, birçok ülkede blog yazarlığı yaparak para kazanma düşüncesi zamanla akla yatar hale geldi. Ey, para nelere kadirsin? öncü denilebilecek blog yazarlarının kayda geçmiş başarıları, diğer blog yazarlarını da harekete geçirdi. Yeni denebilecek “profesyonel blog yazarlığı” ifadesi, blog yazmayı zaman geçirme olarak değerlendirmeyip, profesyonel para kazanma faaliyetine çevirmeyi başarabilmiş blog yazarlarını tanımlamak amacıyla kullanılmaya başlandı.

  Bloğundan para kazanmayı hedefleyenlerin sayısı artmakta. Son birkaç ayın haberlerinde okuduğum üzere Amerika’da yirmi milyondan fazla blog sahibi mevcut. Bu kimselerin bir buçuk milyonu blog”larından gelir elde ediyorlar. Dört yüz elli iki bin Amerikalı blog yazarı, blog”ları ile evlerini geçindiriyor. Yirmi milyon blog”cunun yalnız yüzde ikisi yaşamını tam anlamıyla blog yazarak sürdürüyor.İleri düzey ve iddialı blog”culuğun uzun vadede ciddi kazanımlara dönüştüğü bir gerçek. Evrensel anlamda profesyonel blog yazarları azımsanamayacak ölçüde gelir elde edebiliyorlar. Ancak hayranlığı bir tarafa bırakırsak, bu işi uzun vadeli bir hedefle icra etmedikçe başarı kaydetmek olanaksız gibi. Bir gecede kim manken olmuş ki?

Bir de ne heveslerle başlanıp, iştahı kesilince işi yarım bırakanların ortada gezinen blog”ları konusu var. Bizim blog”cuların yüzde doksanı blog”larından sadece rutin internet giderini çıkaracak derecede para kazanabiliyor. 
Aksine yaptığı işi ses getirecek kadar iyi yapanlar yok mu, var elbet. örneğin, milyonları aşan senelik kazancıyla Problogger.net bloğunun sahibi Darren Rowse.

Uzmanlaşan blog yazarlığı, tez vakitte gelir elde etmek isteyen kimselerin uzak durması gereken bir olay bence. Her işte olduğu gibi başarı kaydetmek için sabırlı, kararlı ve planlı olmak ön koşul. Gerekli eğitimlerden geçen yazarlar farklı kalabiliyorlar.
En yaratıcı ve dayanıklı blogcuların kazanacağı bir yarışa benzetilen bir ortam. Yarışa gün be gün yüzlerce binlerce yeni blogun ve blog yazarının da katıldığını düşünürsek, ileri seviye blogcu olmayı hedefleyen blogcuların her şeyden evvel inatçı bir yapıya sahip olmaları şart.

İleri düzey blogcular için direkt ve dolaylı yollar kullanarak blogları üzerinden gelir ettikleri söylenebilir. Şöyle ki; direkt kazanç yöntemi denen şey, doğrudan doğruya blog üzerinden elde edilen kazançlar olarak tanımlanır. Reklam gelirleri, sponsorlar, ortaklık programlarından elde edilen komisyon geliri, ücret karşılığı yazılan ürün, servis vb. inceleme yazıları örnek olarak sayılabilir.

Dolaylı kazanç için ise ileri düzey blog”cuların, blog”larının yarattığı etki alanını kullanarak kazanç elde ettikleri yöntemlerdir deniyor. Bloğun getirdiği popülerite, kredibilite ve otorite birkaç değişik şekilde para kazanmak için kullanılıyor. Freelance yazı anlaşması, kitap yazımı, çeşitli toplantı, seminer ve konferanslarda konuşmalar ve sunumlar yapmak, danışmanlık fırsatları, blog servisi veren firmalarla yapılan çeşitli anlaşmalar gibi sıralanabiliyor.

Profesyonel blog”culuğun kimlere göre olduğu çok sorgulandı. Bu konu, blog yazarının kendi kendilerine yanıtını araması ve sorgulaması gereken bir durum. Şayet minimum sekiz ay geceli gündüzlü beş kuruş kazanmaksızın bloğuna yazı yazıp, bir taraftan da yazılarının hedef kitlesine ulaşması için sosyal ağlarda etkin bir tarzda pazarlama yapabileceğini düşünen kişi için, ileri düzey yazarlığa adım atabilir deniyor. Yarı zamanlı olarak başlayıp bir süreç içinde sağlanan kazanç çoğaldıkça tam zamanlı bir uğraş haline çevirmek de olasılıklı. İleri düzey blog yazarlığının püflerini kavratan eğitim programlarına katılmak, süreci hızlanmasını sağlayabilir.

İleri düzey blog yazarlığı yapmak, uzun zamana yayılmış bir strateji ve emek işi olmakla birlikte, karşılık alınmaya başlanan andan itibaren ciddi bir kazanç kapısı olabiliyor.

Son olarak türleri arasında, kişisel ve temasal blog”ları, topluluk ve şirket blog”larını sayabiliriz.
Blog dünyada çok önemsenen ve ciddiye alınan bir kavram olmasına rağmen, Türkiye’de 2005 yılına kadar çok fazla fark edilmemiş. Mayıs 2005 tarihinde Google’da Türkçe sayfalarda “blog” kelimesi 65.400 kez yer alırken, Mayıs 2006’da bu sayı 5 milyona yaklaşmış, Mayıs 2008’de ise 10 milyonun üzerine çıkmış.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here