Ana sayfa İnternet İnternet ya da 2010’lu yılların Big Brother’ı…

İnternet ya da 2010’lu yılların Big Brother’ı…

0
Küçük taşınabilir aygıtların internete bağlanmasıyla birlikte, geleceğe dair öngörüler ve araştırmalar da yayınlanmaya başlandı. Bunların çoğu da George Orwell”in 1984 romanındaki Big Brother”ı anımsatıyor…

Teknoloji uzmanlarına göre, geleceğe dair öngörüler şöyle:
-Gelecek 10 yıl içinde, programlama ve internet, adeta evrim geçirerek kullanıldıkları aygıtların da daha hızlı ve çok daha akıllı hale gelmesini sağlayacak.

-Kendimize ait ne varsa dijital ortama taşıyacağız. Bu da hemen hepimizin yapıp ettiklerini belgeleyen alıcılara ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor.

-Bilgisayarlar kadar, marifetli küçük araçların 2000″lerdeki hakimiyeti sona erecek, buna karşılık 2010″larda web temelli ilerlemeler yaşanacak. Moore Yasası”nı hatırlayın… İşte delili: İnternet, her iki yılda bir, herhangi bir maliyet artışı olmaksızın, gücünü ikiye katlıyor. 2000″lerin bilgisayarları, günümüzdekilerin 6″da biri kadar hızlıydı. Apple”ın 1999 tarihli iMac”i 64 megabyte belleğe sahipti. Bugünküler ise 60 kat daha geniş bellek sahibi vs vs…

-Bilgisayarlar ve internet bağlantıları hızlandıkça, biz de bunun tadını çıkaracağız. Herkesin elinde internetle birlikte kullanabileceği kamera, fotoğraf makinesi vs olacak.
-Bağlantıda kalmanın bir yolu da cep telefonları. çılgınlar gibi laptop alıyoruz ve istediğimiz yerden internete bağlanabiliyoruz. Bu yüzden özel web sitesi kurmayı bırakıp blog”lar açtık. Ve bugünkünden de fazla bilgi paylaşıyor olacağız.

 

 

 

-Doğal olarak arkamızda dijital pek çok iz bırakacağız. Bazıları bugünküler gibi olacak ama bazıları sayesinde ne zaman nerede olduğumuz bile anında tespit edilebilecek.
-Depremi olduğu anda, borsayı düştüğü, altını yükseldiği anda öğrenebileceğiz.
-Yazılımlar, ne yediğimizi, hangi kitabı satın aldığımızı, kiminle birlikte olduğumuzu, hatta TV”de o anda ne izlediğimizi bile gösterecek. Daha da ilginci, geçmişe yönelik bir araştırma yapıldığında, bütün bunları hatırlayabilecek!

-Microsoft”un baş araştırmacısı Craig Mundie”ye göre bilgisayarın bizim yerimize konuştuğu, sorulara yanıt verdiği, imzamızı atabildiği günler de çok yakın.

-Intel Labs”da görevli Manny Vara”ya göre, “the cloud” adı verilen güçlü bilgisayar network”leri sayesinde “dil sorunu” da ortadan kalkacak. Cep telefonumuz, söylediğimiz cümleyi anında tercüme ederek ekrana yansıtacak. Turist rehberleri aç kalacak!

-Yine Vara”ya göre, the cloud sayesinde, hepimizin üstünde birer kamera olacak ve elde edilen kareler taranarak bize bilgi sunulacak. Bunun için taşınabilir aygıtın güçlü olmasına gerek duyulmayacak, the cloud”un sistemi ve gücü yeterli olacak.

-İnternete bağlanmayacağız. çünkü internet, görünmez biçimde etrafımızda bulunacak. Tıpkı bugünkü elektrik gibi…

-özel hayatımızın “özel”liği kalmayacağı için, kendimize ait bilgileri korumanın yolunu bulan da gelecek 10 yılın teknoloji devi olacak!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here