Ana sayfa Donanım İnternet üzerinden TV dönemi başlıyor

İnternet üzerinden TV dönemi başlıyor

0

ipTV ve WEB TV Klasik televizyon devrini sona mı erdiriyor?

Gelecek yıl internet bağlantılı televizyonların yılı olacak. Dünya teknoloji devleri peşpeşe kurdukları ortaklıklarla  internet ve televizyon yayıncılığını birarada sunmaya hazırlanıyorlar.

CBS, Apple ve Walt Disney’in ortak internetTV hazırlığı haberinden sonra, yine dünyanın en önemli medya devi BBC’de ITV, BT, Kanal 4, Kanal 5 ve Talk Talk TV ile yaptığı konsorsiyumla internetTV’yi 2010 yılında yayına vermeyi planladığını açıkladı. iPlayer ve ITVplayer adı verilen kutular aracılığı ile erişimin gerçekleştirileceği internetTV teknolojisi evlerimizde kullandığımız düz ekran televizyonları rafa kaldıracak. çünkü bu hizmeti alabilemek için televizyonların,Triple Play adı verilen internet,telefon genişbant hizmetlerini içeren bir sistemi içermesi gerekiyor. İnternet TV’lerin piyasaya çıkması ile birlikte düz ekran televizyon üretimi yapan üreticiler  satışların düşmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar.

Avrupa’da  gelecek yıl internet bağlantılı televizyonların televizyon piyasasının  yüzde 20’sine hakim olacağını iddia ediyorlar. İnternetTV kullanıcılarına Facebook, Youtube gibi  paylaşım ve sosyal ağlarına da  ulaşma olanağı sağlayacak. Girişin ücretsiz ancak kullanılacak  hizmetlerin ücretli olacağı internetTV’ler önümüzdeki yıl televizyonlardan sonra bilgisayarlarında pabucunu dama atacakmış gibi görünüyor. İnternetTv’deki kullanıcıya sunulacak hizmetlerin  DVD kiralama pazarına da ciddi bir darbe vurması bekleniyor.

Türk Telekom da 2010 yılında WEB TV ve IP TV ile evlere internet teknolojisi ile girecek. IPTV TV izleme alışkanlığını tümüyle değiştirecek yepyeni bir teknoloji. IPTV (Internet Protokol Televizyon) altyapısı sayesinde artık TV, bilgisayar, DVD/VCD, telefon ve daha birçok özellik tek bir platformda birleşiyor. IPTV sayesinde televizyon seyretmek tamamen izleyicinin kontrolünde, interaktif bir deneyim haline gelecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here