Ana sayfa Haber İnternet sansürü: Son durum ne?

İnternet sansürü: Son durum ne?

0

öncelikle Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonlarla internet hızının yavaşlatılmasıyla başladı her şey. Ardından HDP milletvekillerine yönelik gerçekleştirilen gece yarısı operasyonuyla, internete uygulanan sansür zirveye ulaştı. Standart olarak genel hatlarıyla sosyal medya sansürünün ardından belirli internet sayfalarına erişim engeli getirildiğini gördük. 4 Ekim Cuma günü sabahında internet hızında yavaşlamalar gözlemlendi, üstelik raporlara göre G.Doğu Anadolu bölgesinde internet tamamen karartıldı. Bu sansürden en çok nasiplenen, bildiğiniz gibi mobil cihazlar oldu çünkü belirli görüşmelerin ardından operatör firmalar insiyatifini de kullanarak sansüre gittiler.

Şunu söylemek gerekiyor; yasalara göre herhangi bir internet yavaşlatılması, herhangi bir internet sansürüne karşı bu firmaların “hayır” diyebilme şansları ve hakları var. Fakat dün gördüğümüz kadarıyla kullanıcılar ile çağrı merkezleri arasında ciddi bir telefon trafiği yaşandı ve ortak şikayet internet yavaşlığıydı. Bunlara karşın; Vodafone’un biraz daha farklı yaklaştığını gördük. Elbette Vodafone üzerinde yaşanan bari sıkıntılar vardı ancak Vodafone’un kullanıcılarının birçoğu diğer operatörlerin kullanıcıları kadar sansürden etkilenmedi. Bu konuyu gerek sosyal medyada, gerek firmanın çağrı merkezinden gerekse diğer basın organlarından yeterince araştırdık.

Şimdi ise internet normale dönmüş gibi görünüyor. Zaman zaman sapıklığını görsek de şimdiye kadar “sansür” denebilecek bir problemle karşılaşılmadı. Normale dönmeden önce VPN’lerin dahi engellendiğini gördük, profesyonel VPN sağlayıcıları Türkiye’deki kullanıcılar için 4-5 tane güncelleme yayımladı.Yani şunu bilin ki, bir sansür daha geldiğinde VPN’leriniz işe yaramayacaktır. Aslında bu konuyla ilgili bizim daha önce tavsiyelerimiz oldu size; VPN’ler başınıza birkaç günlük sansürden daha büyük sorunlar yaratabilir, fidye virüsleriyle ve reklam virüsleriyle karşı karşıya gelebilirsiniz. Tor Project bu konuda -yavaş olsa da- en iyisi.

Şu anda internet durumunda bir problem yok gibi ancak yurtdışı servisleriyle hala problemler var. Twitch’in oldukça yavaş yürüdüğünü, YouTube’da 460 piksellik videoların dahi oldukça zor oynatıldığını görüyoruz. öngörülere göre internetteki yavaşlamalar pazar akşamına kadar sürebilir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here