Ana sayfa İnternet İnternet kısıtlamalarının nasıl üstesinden geliriz ?

İnternet kısıtlamalarının nasıl üstesinden geliriz ?

0
Neredeyse her gün yasaklanan siteler zincirine bir yenisi ekleniyor. Malum #geziparki olaylarından sonra sosyal medyayı saran kötü bir seneryo da Twitter veya Facebook”a gelmesinden korktuğumuz internet kısıtlamaları.
 

 
Daha önceki dönemlerde kapatılan internet sitelerinde çoğu zararlı olmamakla birlikte, işimize yarayan bazı sitelerinde kapatılması maalesef bizleri huzursuz etmişti. Peki yasaklı olan sitelere girme ihtimalimiz yok mu? Elbette var. Bu yazımızda sizlere yasaklı olan sitelere Mac OS X, Windows işletim sistemi, iOS ve Android cihazları ile nasıl gireceğinize dair bir rehber hazırladık.

 

Windows işletim sistemi için DNS Ayarları :
Yerel Ağ Bağlantısı simgenize sağ tıklyarak ‘özellikler’e giriyoruz. Açılan özellikler penceresinde yer alan “İnternet İletişim Kuralları (TCP/İP)” seçeneğine çift tıklayarak giriyoruz. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyerek seçilen DNS sunucusu karşısına, 208.67.222.222 diğer DNS sunucusu karşısına da: 208.67.220.220 yazıyoruz. DNS ayarlarınızı ayarlıyorsunuz ve bu işlem sonrasında girmeye çalıştığınız internet sitesindeki yasak kalmamış oluyor. Ardından “Tamam” butonuna basarak ayarlarımızı kaydediyoruz. Artık internet tarayıcınızı yeniden başlatarak yasaklı sitelere girebilirsiniz.
 

 
Mac OS X için DNS Ayarları:
Mac OS X kullanıcılarını da unutmadık. Mac OS X kullananlar içinde internet kısıtlamalarına boyun eğmemeleri için rehberimizde anlattığımız gerekli Mac OS X DNS ayarlarını uygulayabilirsiniz.

öncelikle Sistem özelliklerine (System Preferences) tıklayın. Sonra Ağ (Network) kısmına girin. Sağ alttan Gelişmişe (Advanced) tıklayın. üst kısmın 2. sekmesinden DNS”e gelin ve aşağıdaki “+” butonu yardımı ile DNS adreslerini girin. Daha sonra Tamam (OK) deyip ayarlarınızı kaydedin. DNS olarak OPEN DNS adreslerini kullandık. Eğer bu DNS”ler işe yaramazsa diğer DNS adreslerinide aynı işlemi uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

iOS”lar için:
iOS cihazlarımızda DNS ayarlarını yapmak için gereken uygulama Hotspot Shield. Apple Store”a girdikten sonra aramaya Hotspot yazarak Hotspot Shield Uygulamasını iOS cihazınıza indirin. Daha sonra Hotspot Shield uygulamasını açın ve çıkan ekranda Install Profile yazısını tıklayın. Açılacak olan bir sonraki ekranda telefonunuza VPN ayarına yüklemek için Install”ı tıklıyorsunuz. Açılan ekrandaki Install Now”ı tıklıyorsunuz. üst sekmede şebeke sağlayıcısının yanında gözüken VPN simgesini göreceksiniz. Bu VPN simgesi ile birlikte yasaklı olan sitelere bundan sonra iOS mobil işletim sistemi kullanan cihazınızdan girebileceğiniz anlamına gelir.
 

 
Android cihaz”lar için:
Google Playstore”a giriyoruz aramaya “TunnelBear” yazarak uygulamayı ücretsiz olarak android cihazımıza yüklüyoruz.

Uygulamayı açtığımız giriş ekranında karşımıza çıkan Create a free”e tıklıyoruz. Gerekli kutucuk ve bilgileri doğru olarak girdikten sonra Create Free Account”a tıklıyoruz. Açılan ekranda email adresinize bir link gönderiliyor onaylamak için Verify my Account diğerek bu linki tıklamalısınız. Bu işlemler sonrasında başarılı bir şekilde üye oldunuz demektir. Oluşturduğunuz email adresi ve şifrenizi girerek oturum açtıktan sonra sol üst köşede gördüğünüz On/Off butonunu ‘On’ konumuna getirirken sizden uygulamaya güvendiğinize dair bir onay isteyecektir. Kutucuğu onaylayıp Tamam”a dokuntuktan sonra artık internet kısıtlamalarından android cihazınız ile takılmayacağınız anlamına gelen üst barda yer alan anahtar simgesi ile işlemi başarı ile tamamladınız demektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here