Ana sayfa İnternet İnternet hızı artacak

İnternet hızı artacak

0

İnternet hızı 100 Mbps”e kadar artacak

Türk Telekom tarafından BTK”nın onayına sunulan yeni tarifeler ile internette hız ve kotalar artıyor. Böylece son 5 yılda dört katına çıkan ADSL abone sayısı ile dünya sıralamalarına giren Türkiye maksimum hızlar ile de tanışıyor. Toptan olarak tüm pazara sunulacak yeni paketler ile 50 – 100 Mbps”e kadar hızlar sunmak mümkün olacak.
Geçtiğimiz hafta şirket tarafından BTK”nın onayına sunulan yeni düzenleme kabul edilirse internette hız ve kotalar artacak. “Adil Kullanım Limitli” internet kullanıcıları, limitlerini aştığında ekstra ücret ödemeden 1 Mbps hızla internet kullanmaya devam edebilecek. Kullanıcılar, ihtiyaçları ve kullanım alışkanlıklarına doğrultusunda 1 Mbps”den, 100 Mbps”e varan hızlarda, değişik adil kullanım limiti olan paketlerden kendilerine en uygununu seçebilecek. Ayrıca, 8 Mbps kadar hızda sunulan 15 GB”lık paketin limiti de 25 GB’a çıkarılacak.

Mart 2009 yılından itibaren Türk Telekom tarafından pazara sunulan 8 Mbps”e kadar internet paketleri, 6.5 milyon ADSL kullanıcısının yüzde 54″üne tekabül eden 3.5 milyon internet kullanıcısı tarafından tercih edildi.
 

 

 

 

Türk Telekom, interneti daha az kullananlara, daha düşük ücretler karşılığında çeşitli hızlarda kotalı paketler sunmaya da devam edecek. Bu kapsamda 1 Mbps”e kadar 4, 6, 9 GB kotalı, 2 Mbps”e kadar 4, 6 GB kotalı ve 8 Mbps”e kadar 4, 6, 12 GB kotalı, 16 Mps”e kadar 5 GB kotalı, 32 Mbps”e kadar 10 GB kotalı, 50 Mbps”e kadar 15 Gb kotalı ve 100 Mbps”e kadar 20 GB kotalı paketler de müşterilere sunulacak.
 

Kotalı paketlere üst fatura limiti geliyor

Yeni uygulamaya göre kotalı paketler için fatura üst limiti belirlenmesi planlanıyor. Kullanıcılardan fatura üst limitine ulaşıncaya kadar aşılan her 1 MB veri başına yaklaşık 0,005 TL ücret alınırken, fatura üst limitine ulaşıldığında hız 1 Mbps”e düşürülecek ve kullanıcı daha fazla ücret ödemeden limitsiz internet kullanmaya devam edecek. Ayrıca, 512 Kbps, 1 Mbps, 2 Mbps, 4 Mbps, 8 Mbps hızında limitsiz paketler için yeni abone alınmayacak ve 16 Mbps limitsiz paket iptal edilecek. VDSL2 için hazırlanan 16 Mbps ve 32 Mbps limitsiz paketler de yeni müşteri alımına kapatılacak.
 

Adil kullanım limiti nedir?

Adil kullanım limiti tüm dünyada özellikle iletişim şirketleri tarafından kullanılan ve istismarı önleyici bir tedbir olarak uygulanan bir tedbir. Türk Telekom tarafından pazara sunulan ve sayısı 3.5 milyonu bulan 8 mbps’ye kadar tarifeler zaten bu şekilde kullanılıyor. Böylece illegal ADSL kullanımı ve ADSL paylaşımı gibi kullanıcıları zor durumda bırakacak konuların daha kontrollü bir şekilde yönetilmesi amaçlanıyor. Adil kullanım limiti aşıldığında herhangi bir ücret talep edilmiyor sadece belli bir oranda hız düşüşü sağlanarak ay başında hız yeniden yükseltiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here