Ana sayfa İnternet Internet Explorer 8″in ayrıntılı incelemesi

Internet Explorer 8″in ayrıntılı incelemesi

0

Microsoft”un yeni tarayıcısı neler getiriyor?

Günümüzde internet kullanıcılarının önem verdiği en önemli faktörlerin başında hız ve güvenlik geliyor. Alternatif internet tarayıcıları arasında bu iki özelliği birleştirebilen bir oyuncu daha piyasaya sürüldü.
Microsoft”un yeni gözbebeği internet Explorer 8, sahip olduğu gelişmiş kullanıcı özellikleri ile kendisine kısa bir zamanda yeni bir hayran kitlesi edinecek gibi gözüküyor. Notebook Magazine olarak araştırma yazımızda IE8″i sizin için detaylı bir şekilde inceledik…
Yeni nesil bir tarayıcı…

Türkiye”deki internet kullanıcılarının yarısından fazlasının Internet Explorer kullandığını yapılan araştırmalar sayesinde biliyoruz. Ancak pazara yeni giren her internet tarayıcısı Explorer”ın pasta payından alıp götürüyor. Bildiğiniz gibi birkaç yıl öncesine kadar Microsoft tekelleşmeye yol açtığı için IE üzerinden bir çok şikayete maruz kaldı. Rekabetin artması kullanıcıların işine gelecek bir durum çünkü daha fazla özellik bulundurmak zorunda olan tarayıcılar ile internete girmek daha hızlı ve güvenli hale gelecek. Belki de IE”nin en önemli avantajı Windows işletim sistemi ile birlikte mutlaka bir sürümünün bilgisayarda yüklü olması. Bu sayede kullanıcılar ek bir işlem yapmadan bu tarayıcıyı kullanmaya başlayabiliyor. Ancak bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bu günlerde isteyen kullanıcılar başka yazılımcı firmaların alternatif tarayıcılarına yönlenmeye başladılar. Belki de bunun en önemli nedeni değişim arzusu. Yeni bir programın daha keyifli kullanılabileceği fikri de kulağa hoş geliyor.
 

Internet Explorer 8″in anatomisi…
IE8″in getirdiği en önemli yenilik “sekmeler”. Sekmeler sayesinde bir pencere açmadan, mevcut pencerelerin içerisinde sekmelere tıklayarak yeni bir sayfa açmış gibi oluyorsunuz. Yeni bir sekme açma işaretine tıkladığınızda gelen ekranda sayfa önerileri ve son olarak kayıt edilmiş sık kullanılanlar yer alıyor. Bu da sürekli dolaştığınız internet sayfalarına ulaşmak için size hız kazandırıyor. Yine hız kazandıran diğer bir özellik ise adres çubuğuna yazı yazmaya başladığınızda geçmişte girdiğiniz web sayfalarının isimleri belirmeye başlıyor. Yani bir harf bile yazsanız o harf ile başlayan internet sayfaları çubuğun altında beliriyor ve tıklarsanız o sayfaya gidiyorsunuz. Sörf yaparken hangi sayfada iseniz adres çubuğu bölümünde o sayfanın temel adı koyu harflerle yazıyor, alt sayfaları ise belirgin olmayan gri renk ile gösteriliyor. Burada temel amaç, hangi sayfada bulunduğunuzu vurgulamak.
 
Bir başka özellik ise “Web Slices”.  IE8’in en önemli yeniliklerinden birisi olan Web Slices”da,  eğer sayfada tanımlıysa, sayfanın sadece bir kısmını takip eden bir “dilim” alabiliyorsunuz. Tanımlı olan sayfalarda eklediğiniz alan yukarıdaki sık kullanılanlarda yer alıyor ve üzerine geldiğinizde göz atabiliyorsunuz. Gezdiğiniz alanda bir Slice varsa fareyi gezdirirken ekran görüntüsünde gördüğünüz yeşil bir simge ortaya çıkıyor ve bu simgeyi kullanarak bu kesiti sık kullanılanlar şeklinde ekleyebiliyorsunuz.

Güvenlik önlemlerinden de bahsetmemiz gerekiyor çünkü Internet Explorer ile internette dolaşırken içinizin rahat olması ve kendinizi güvende hissetmeniz için birçok özellik eklenmiş. Bunlardan birisi olan SmartScreen Filter ile bulunduğunuz sayfanın, veritabanlarına girmiş bir tehdit olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca güvenlik açısından sorunlu olduğunu düşündüğünüz internet sayfalarını şikayet etmek de mümkün hale getirilmiş. Bir örnekle açıklamak gerekirse, IE8, suçluların, bankanız ve birlikte çalıştığınız finansal kurumunuz gibi yasal bir kurum gibi gözükerek kredi kartı, kimlik ve vergi numarası gibi bilgilerinizi almaya çalıştığı elektronik postaları ve sayfaları önceden fark edip engelleyen bir özelliğe sahip. Güvenlik sertifikalarının yanı sıra sayfayı da analiz edip size tehlike uyarısında bulunabiliyor. Günümüzde sanal dolandırıcılıkların büyük oranda arttığını düşünürsek belki de IE8″in en çok vurgulanması gereken özelliğinin bu güvenlik önlemleri olduğunu söyleyebiliriz. Yine Explorer 8″in getirdiği diğer bir yenilik ise Siteler Arası Komut Dizisi (XSS) Filtresi. Internet Explorer 8, bilgilerinizin açığa çıkması, tanımlama bilgisi hırsızlığı, hesap/kimlik hırsızlığı ve daha fazlasına yol açan kullanımlara karşı korunmanıza yardımcı olarak tehlikeli sitelerde çalıştırılan kötü amaçlı kodları algılama olanağı sunuyor ve potansiyel saldırılardan korumanıza yardımcı olmak için bu özelliği etkin kılıyor. 
 

 

 

Gelişmiş özellikler…
Internet Explorer programı herhangi bir nedenden dolayı kapanırsa, kendisini yeniden çalıştırabiliyor ve size bir soru soruyor: “Ana sayfaya mı gitmek istersiniz yoksa son oturumu kurtarmak mı istersiniz?” Bu özellik sayesinde önemli bir web sayfasında aniden kapanan program, kaldığı yerden çalışmaya devam edebiliyor.  Ayrıca “in private” adı verilen bir özellik getirilmiş. Bu özellik sayesinde internet kafeler gibi aynı bilgisayarı birçok kişinin kullandığı ortak bilgisayarlarda hiçbir iz bırakmadan internette dolaşabilirsiniz. Kimlik avı filtresi ve kötü amaçlı yazılım tespit eden önlemleri sayesinde IE8 ile sörf yapmak daha güvenilir hale getirilmiş.
 
Arama yapmak için de “arama önerileri” ve “görsel arama” seçenekleri eklenen IE8″de, herhangi arama motoruna girmeden programın kendi ara yüzünü kullanarak arama yapabilir ve istenilen sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Internet Explorer 8 yeni bir yazılım olduğu için bazı web siteleri henüz Internet Explorer 8 için hazır olmayabilir. Web sitesini Internet Explorer 7’de göründüğü şekilde görüntülemek için Uyumluluk Görünümü”nü kullanarak yanlış hizalanmış metinler, görüntüler veya metin kutuları gibi görüntüleme sorunları düzeltilebiliyorsunuz. Bu seçenek site tabanlı çalışmakta, diğer bütün web siteleri işlevsel olarak Internet Explorer 8’de görüntülenmeye devam etmekte.
Bir internet tarayıcısından beklenenler arasında görsel tasarımın işlevlilik ile birleştirilmiş olması da gelir. Yani estetik gözüken ve ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayabilen arayüzü olan yazılımlar her zaman tercih nedenidir. özellikle arama özelliğinin de yazılımın arayüzüne iyi entegre olması gerekmektedir. IE8, bu konuda önceki versiyonlarına nazaran daha başarılı gözüküyor. Ve artık Explorer daha hızlı açılıyor, flash tabanlı sayfaları bile daha hızlı açıyor. Bir başka özelliği ise IE8″in yakınlaştırma (zooming) özelliğini çok iyi bir düzeyde kullandırması.

IE8″in rakipleri…

Opera: çok fazla adını duymasak da sessiz sedasız sektördeki 15. yılını kutlayan Opera internet tarayıcısı, Norveçli Opera Software yazılım şirketine ait. Microsoft Windows, GNU/Linux, Mac OS X, Solaris SPARC, FreeBSD i386 gibi işletim sistemleri ve intel (i386), SPARC ve PowerPC işlemci mimarilerinde çalışabilen Opera, asıl ününü cep telefonu ve bu tip mobil pazara sunduğu web tarayıcı ile kazanmıştır. Masaüstü bilgisayarlar için olan sürümü ücretsizdir.

Chrome:
Son yıllarda adından sıkça söz ettiren Google, web tarayıcısı pazarına kendi ürünü olan Chrome ile girdi. Kullanılan her sekmenin tarayıcıda bağımsız olarak çalışması ve bu yüzden bir uygulama çökerse diğerlerini etkilememesi, tehdit içeren sayfalara girişte sizi uyarması ve Chrome yüklediğinizde önceki tarayıcınızda kullandığınız tüm form bilgileri ve şifreleri otomatik olarak tanıması Google Chrome”un başlıca özellikleri arasında gelmektedir.
 
Safari: Apple”in lokomotif yazılımlarından birisi olan ve iPhone”lara entegre olarak gelen Safari, sıfır kalınlıktaki çerçevesi ile web sayfasını ön plana çıkartan bir yapıya sahip. Hız olarak da rakiplerine göre belirgin bir üstünlüğe sahip olan Safari, tıpkı tüm Apple ürünlerinde olduğu gibi estetik değerler ön planda tutularak tasarlanmış.

Firefox: Explorer”ın en ciddi rakibi olarak kabul edilen Firefox”da tarayıcı ile gelen yazım denetimi, oturum kaydetme ve tam sayfa yakınlaştırma özellikleri sayesinde kullanım verimliliği arttırılmış. Aynı zamanda en geniş kişiselleştirme özelliklerinin de Firefox”da yer aldığını belirtelim. Firefox, bireysel kullanım ve görsel ara yüz için beş binden fazla eklentiyi destekliyor.
 

 

 

Tüm bu rakiplerle kıyasladığımızda Explorer serisinin daha durağan bir yenilikçi yapı ile ilerlediğini görüyoruz. Ancak artan rekabet koşulları ve kullanılan teknolojinin hızlı ilerlemesi, yazılımların yapay zeka desteği ile birlikte yazılması sayesinde Explorer”in de kendini sürekli daha iyiye doğru geliştirdiğini görüyoruz. Microsoft, artık ufak değişiklikler ile bilgisayar kullanıcılarını cezp etmenin ne kadar zor olduğunu çözmüş gibi gözüküyor. Bundan sonraki versiyonlarında ciddi teknolojik sıçramalar beklenebilir. Bu da hem amatör hem de profesyonel internet kullanıcıları için iyi bir haber! özet olarak, Internet Explorer 8 tarayıcısı, önceki sürümlerinde hiç olmadığı kadar radikal değişikliklerle süslenmiş olarak karşımıza çıktı. Halen geliştirilmeye ihtiyacı olan yönleri ve bazı teknik sorunları olmasına rağmen IE8″i, Microsoft”un eğer isterse neler yapabileceğinin bir kanıtı olarak görmeliyiz. Microsoft yazılım mühendisleri daha sıkı bir kamp programı uygular ve biraz daha çalışırlarsa, rakipsiz bir platform üretebilirler. 

Geleceğe bir bakış…
İşletim sistemlerinin alternatiflerinin geliştirildiği ve rekabetin hız kazandığı bu yeni tekno-yaşamda internet tarayıcılar günlük hayatımızı kolaylaştıran çok önemli yazılımlar. ülkemizde şirketlerin neredeyse tümünde kullanılan internet artık haberleşme ve günlük ticari işlemler açısından bir zorunluluk haline geldi. Sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda değil, mobil cihazlardaki internet tarayıcılarının da güçlü mimari bir yapıya sahip sistemler olması bekleniyor. En iyi arayüze sahip olma, en hızlı işlemleri gerçekleştirme, bankacılık işlemlerinde maksimum güvenliği sağlamak gibi birçok özelliğin standart olarak bu yazılımlarda sunulması gerekiyor. ?imdilik ücretsiz kullanılıyor gibi gözükse de çok yakında daha profesyonel yazılımlar için bir miktar ücret ödememiz söz konusu olabilir. çünkü ufak bir güvenlik açığı bile çeşitli sahtecilik suçu işleyen siteleri zengin edebilir. Siz bankaya ödeme yaptığınızı düşünürken hırsızlar sizin hesabınızı boşaltıyor olabilirler. Güvenlik sertifikaları ve mimari yapısı zayıf olan internet tarayıcıları kullanıcıları da tehlike atmaktadır. Burada bizim yapmamız gereken, bize en uygun internet tarayıcısı yazılımını seçmek ve onu kullanmak olmalıdır. Bunun için de internetten her birini indirip deneyebilir, hangisinin sizin stilinizi yansıtan tarayıcı olduğunu kendiniz keşfedebilirsiniz. Unutmayın, mevcut tarayıcınıza ne kadar alışsanız ve beğenseniz de, her zaman daha iyisi olabilir. Denemeden bilemezsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here