Ana sayfa İnternet İnternet darbesi: 22 Ağustos 2011

İnternet darbesi: 22 Ağustos 2011

0

Türkiye internete erişim özgürlükleri konusunda geriye doğru gitmeyi sürdürüyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nca (BTK) hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu uygulamayla kullanıcılar BTK’nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Filtre kıstasları ise tamamen BTK’nın keyfine göre belirlenecek. Bu uygulama dünyada çin, Küba, İran gibi internetin “tutuklu” olduğu ülkelerde kullanılıyor.
 
Durumun kanuni açıklaması şu şekilde yapıldı: “5809 sayılı Kanunun 4″üncü 6″ncı ve 50″inci maddeleri ile 28.07.2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği”nin 10″uncu maddesi hükümleri kapsamında, BTK tarafından hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı” 22 Şubat 2011 tarihinde 2011/DK-10/91 no”lu karar ile onaylanarak, “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar”ın 22 Ağustos 2011″de yürürlüğe girmesine karar verildi.”

22 Ağustos 2011 itibariyle internet kullanıcıları, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)’nın sunacağı 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda kalacak, internetin sınırları Türkiye için daralacak. Bu filtreleri servis sağlayıcılarının müşterilerine sunması zorunlu olacak ve bu filtreleri aşmak suç olarak nitelendirilecek.

Twitter’da dünya trendi oldu

22 Agustos Türkiye’de trend olarak listeye girerken konuyla ilgili tweet yağdı. Hızla artan tweetlerle birlikte 22 Ağustos dünyada da 1 numaralı trend oldu.

DNS değiştirilerek girilemeyecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Youtube”un yasaklı olduğu dönemde, “Ben giriyorum. Siz de yolunu bulun girin demişti. Yani YouTube kapalıyken önceden DNS ile girebiliyordu. Ancak bu paket altında erişimi engellenmiş YouTube’a da girmek mümkün olmayacak.
 

 

 

Türkiye’de internet nereye gidiyor?

BM desteğiyle Freedom House tarafından Nisan 2011 de yayınlanan İnternette özgürlük Raporu”na göre, Türkiye”nin “kötü puan”ını 42’den 45’e yükselterek” internete erişim özgürlükleri konusunda geriye doğru gitmeyi sürdürüyor.
 

Bu uygulamayla BTK, kimin hangi siteye girebileceğine, hangi blogu okuyabileceğine, hangi tartışma grubuna katılabileceğine kendi kendine karar vermiş olacak. İstediği herhangi bir siteyi, sayfayı kara listeye alarak sizin ulaşmanızı engelleyebilecek. Böyle Türkiye’nin İnternette özgürlük Raporu’nda kendini İran ve çin’in arasında bulması sandığınız kadar uzak bir gelişme değil.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here