Ana sayfa Haber İnternet bankacılığında müjde!

İnternet bankacılığında müjde!

0

Tek kullanımlık şifre için müşterilerden para alınmayacak

İnternetten para transferinde zorunlu hale getirilen SMS şifresine Bakanlık el attı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, internetten para transferi yapan müşterilerinden şifre parası almaya hazırlanan bankaları uyardı.

önümüzdeki yıldan itibaren internetten yapılacak para transferlerinde tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale getirilmesini fırsata dönüştürüp vatandaştan para toplamayı hedefleyen bankalara kötü haber geldi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, mudilerin parasını koruma işinin bankaların asli görevi olduğunu belirterek, bu görevin yerine getirilmesi nedeniyle vatandaştan ilave para alınamayacağını bildirdi.
BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) internet bankacılığı hizmeti veren bankaların 1 Ocak 2010″dan itibaren internet şubelerine giriş işlemlerinde güvenliğin artırılması için iki bileşenli kimlik doğrulama uygulamasını zorunlu hale getirdi. BDDK”nın bu tebliğine göre yılbaşından itibaren internetten havale ya da EFT yapılırken SMS, şifrematik veya mobil imza yöntemiyle üretilecek tek kullanımlık şifrelerden yararlanılacak. Bazı bankalar, kendilerine yeni mali yükler getirecek bu ek güvenlik sistemin faturasını mudilere kesmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla yeni yılla birlikte internetten yapılan her bir para transferi için bankalar 10 ila 30 kuruş almayı planlıyordu.

Bakanlık yetkilileri, vatandaşın tasarrufunu koruma görevinin zaten yasayla bankalara yüklendiğini belirterek, güvenlik önlemlerinin arttırılması nedeniyle ortaya çıkan ek maliyetin mudilere fatura edilemeyeceğini söyledi. Yetkililer, “Eğer vatandaşın parası, bankanın düşük güvenlik önlemleri nedeniyle çalınırsa sorumluluk bankaya ait olur. Bu durum yargı kararlarıyla da tespit edilmiş, internet yoluyla hesabı boşaltılan vatandaşın parasının banka tarafından vatandaşa ödenmesi hükme bağlanmıştır. Tek kullanımlık şifre, bankanın güvenlik önlemlerinden sadece biridir. Her önlem için para alınamaz” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here