Ana sayfa Donanım Intel’in yeni işlemcisi Core i7-8086K, hız aşırtmayla 7,24GHz’e ulaştı!

Intel’in yeni işlemcisi Core i7-8086K, hız aşırtmayla 7,24GHz’e ulaştı!

0

Intel’in yeni tanıttığı işlemci Core i7-8086K, ünlü hız aşırtmacılar tarafından kullanılmak üzere çalışmaya başladı. Intel’in yeni işlemcisini özel yapan şeyler listesinde her ne kadar yüksek hız kapasitesi ve havalı adı yer alsa da onu asıl özel yapan şey farklı.

40 yıl önce devrim yaratan işlemcinin torunu yeni bir devrim için geliyor!

Intel’in bundan 40 yıl önce çıkardığı 8086 adlı işlemcisi, ilk x86 işlemci olurken firma bu yıl dönümünü kutlamak için yeni bir işlemci çıkardı. Sınırlı sayıda satışa sunulacak bu yeni işlemci kutudan 4GHz hızla çıkarken Turbo Boost ile 5GHz’e ulaşabiliyor. 

Görsel: YouTube

Yeni işlemci, yüksek performansının yanı sıra, adının sonundaki K’dan da anlaşılacağı üzere performans arttırılmasına açık. Hız aşırtma, nam-ı diğer overclock uygulamalarının yeni merkezi olacak bu işlemci, ünlü hız aşırtıcı Der8auer tarafından kullanıldı ve sonuçta 7,24GHz’lik bir saat hızına ulaştı. Der8auer tarafından yapılan açıklamaya göre işlemciyle yapılan daha ilk denemede bu kadar yüksek bir hıza ulaşmak oldukça şaşırtıcı ve cihazın gerçek potansiyelinin ne derece yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

Sıvı nitrojen ile -185 dereceye soğutup sonra çalıştırılıyor!

İşlemcilerin sınırlarını zorlamayı kendilerine amaç edinmiş bu kişiler, işlemcileri öncelikle sıvı nitrojen sayesinde -185 derecelere varan sıcaklıklara düşürüyorlar ve ardından çalışmaya başlıyorlar. Normal çalışma sisteminden çok daha fazla bir performans için yüksek enerji verilen işlemci, aşırı ısınmaya başlıyor ve bir yerden sonra eriyip tanınamaz bir silikon yığınına dönüşüyor.


Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here