Ana sayfa Haber Intel’in yeni 5G modemi ilk 5G iPhone modellerinde yer alabilir

Intel’in yeni 5G modemi ilk 5G iPhone modellerinde yer alabilir

0

5G için büyük bir yıl olacak gibi duran 2019, teknolojinin en büyük oyuncularından Intel’in 5G planıyla daha da hareketleniyor. XMM 8260 5G modemi duyuran firma, 2019’un ikinci yarısında bu çipi üreticilere sunacak. 2020 yılının başlarında ise tüketiciler Intel 5G modemli cihazlara sahip olabilecekler.

PC’ler, telefonlar, geniş bant çoğaltıcılar ve çok daha fazlasında 6 gigabitlik hızıyla çıldırtacak modem farklı spesifikasyonları da destekleyecek. 5G’nin üç farklı standardına uysa da geriye dönük 4G, 3G ve 2G ağlara da bağlanmak mümkün olacak. Ek olarak Intel’in açıklamasına göre modem mmWave ve spektrumun alt dalga boylarındaki ağlara da bağlanabilecek.

İlgili Haber: Avustralya 5G projesi için Huawei ve ZTE ekipmanlarını yasakladı

Üretici firmaların modemini kullanması için elinden gelen her şeyi yapması gereken Intel, karşısında Qualcomm gibi bir rakiple mücadele ediyor. Rakibin modelleri aktif olarak en az 18 firma tarafından kullanılıyor. Bu firmalar arasında yer alan Samsung ve Huawei ek olarak kendi modemlerini üretmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

Tüm bu kapsamların dışında kalan Apple, geçenlerde sadece Intel modemleri kullanmaya başladı ve bunu devam ettirmeyi planlıyor. 2020 yılında iPhone modellerinde 5G’ye geçiş yapacağı düşünülen Apple, bunda da Intel ürünlerine yer verecek gibi görünüyor. Intel’den gelen açıklamaya göre üreticilere yeni modemler 2019 yılında ulaştırılacak yani söylentiler muhtemelen doğru.


Aracı: Chaim Gartenberg / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here