Ana sayfa Donanım Intel’in “Taleplere yetişememesi” sebebiyle uygun fiyatlı laptoplarda fiyatlar artabilir

Intel’in “Taleplere yetişememesi” sebebiyle uygun fiyatlı laptoplarda fiyatlar artabilir

1

Intel tarafından yapılan açıklamalara göre yüksek Core ve Xeon serisi işlemci talebi sebebiyle firma üretim odağını bu iki seriye çevirdi. Diğer işlemcilerde talepler yüksek olmasa da bunun anlamı artan fiyatlar olabilir.

İlgili Haber: Asus 4K ekranlı ve Intel Core i9 işlemcili hafif bilgisayarını tanıttı!

10nm’lik işlemcilere geçiş için çalışmalarını sürdüren Silikon Vadisi devi, şimdilik hâlâ 14nm işlemciler üretiyor. CFO Bob Swan’ın açıklamalarına göre ise firma 2019 yılında bu işlemcilerin toplu üretimine geçecek.

Intel Core serisi işlemciler günümüzde hemen hemen her laptopta yer alsa da bütçe hassasiyeti yaşayan tüketiciler için bu durum geçerli değil. Günlük işlerde kullanılmak amacıyla üretilen Pentium ve Celeron gibi işlemci serileri, bu işlemlerde sorun yaşamasa da Intel’in üretim darboğazı sebebiyle yüksek fiyatlarla karşımıza çıkabilir. Bunun anlamı, basit laptop arayanlar yakında daha yüksek bedeller ödemek zorunda kalabilir.

Bu durum AMD için bir fırsat olabilir.

Intel’in azılı rakibi AMD ise bu zayıflığı bir avantaja çevirebilirse benzer kullanıcılar bir rahat nefes alabilir. Firmanın yeni nesil işlemcileri üst segmentte fırtınalar estiriyor fakat orta ve alt seviyede hâlâ Intel dominantlığı sürüyor. AMD’den bu alanda da bir atılım bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here