Ana sayfa Donanım Intel yeni nesil i7-9700K ile Hyper-Threading’i kaldırıyor! – Sadece i9’da olacak

Intel yeni nesil i7-9700K ile Hyper-Threading’i kaldırıyor! – Sadece i9’da olacak

1

Intel’in yeni nesil masaüstü bilgisayar işlemcileri, Core i9 hariç, çekirdek sayısını sanal olarak ikiye katlayan ve daha yüksek performans veren teknolojiden mahrum kalacak. Hyper-Threading sadece i9 serisine özel olacak.

Mühendisler tarafından kullanılan test yazılımı SiSoft Sandra’da tespit edilen yeni işlemci, uzun süredir şüphe duyulan bir durumu doğruluyor. Yeni nesil Coffee Lake işlemcilerde i7 ve öncesi çiplerin hiçbirinde maalesef Hyper-Threading olmayacak. Bu teknolojinin eksilmesi, 8 çekirdekli çipler için çoğu günlük yazılımda bir etki yaratmayacak. Profesyonel yazılımlarda ise kullanılması gereken bi işlem mekanizmalarının eksikliği hissedilecek. Intel’in nasıl bir fiyatlandırma yapacağını bilmediğimiz yeni işlemcilerde profesyoneller zorla i9 serisine yöneltiliyor.

Test yazılımından elde edilen verilere bakacak olursak, Intel Core i7-9700K sekiz çekirdekli olacak ve sekiz mantıksal işlemciyle gelecek. Modern yazılımların çok büyük bir kısmı en fazla sekiz mantıksal işlemciden faydalanıyor bu sebeple performanstan pek bir ödün verileceğini düşünmüyoruz. Asıl büyük farklılık profesyonel yazılımlarda ortaya çıkacak. bu yazılımlar 16 hatta daha fazla mantıksal işlemciden sonuna kadar yararlanabildiği için i9-9900K bunlarda en iyi performansı ortaya koyacak. Uzun lafın kısası, profesyonel kullanıcılar i9 işlemciye zorla yöneltilecek.

Intel’in bu yıl AMD Ryzen işlemcilerden gelen baskılar sebebiyle durgun halini ortadan kaldırması kullanıcılar için olumlu sonuçlar ortaya çıkardı. Kullanıcılar dolar yüzünden fiyatları pek hissedemese de performans ve fiyat olarak çok çeşitli işlemciler piyasada bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here