Ana sayfa Haber Intel ve AMD”den Radeon ortaklığı!

Intel ve AMD”den Radeon ortaklığı!

0

Olası bir Intel – AMD ortalığı teknoloji sektöründe olabildiğince şeyi değiştirecek. Apple-IBM gibi bir birleşmeden sonra şaşırtmıyor ancak artık teknolojide eski agresif usülün artık geçerli olmadığını görüyoruz.Bu yılki ortaklıkları genel olarak işlemciler konusunda gördük. Gerçekleşmesi beklenen Intel-AMD birlikteliği de AMD’nin Radeon GPU teknolojilerilyle alakalı.

Söz konusu birleşmeden önce Intel ile Nvidia 2011 senesinde cross-lisans konusunda anlaşmaya varmıştı ve bu anlaşma sayesinde Intel, on-board grafik işlemcilerinde Nvidia’nın yazılımlarını kullanabildi. Aslında birçoğumuzun PC’sinde belki de Nvidia grafik işlemcisinin yanısıra Intel grafik yazılımları da bulunuyor. Bu teknolojiler de aslında Nvidia’nın yazılımları sayesinde çalışıyordu. Aynı zamanda bu anlaşma sayesinde Intel, Nvidia’ya 1,5 milyar dolarlık katkı sağlamıştı. Bu sözleşme gelecek yıl sonlanıyor ve sanırım AMD-Intel anlaşması bu açığı kapatacak.

Aslında Nvidia ile Intel başka konularda da yoğun bir şekilde çekişme içerisindeler. Nvidia 2014’teki CES fuarında kendi otonom teknolojilerini, yapay zeka teknolojilerini duyurken, Intel bu tip teknolojilerini genellikle giyilebilir teknolojilerde uygulamaya başladı. Belkide olası bir AMD-Intel işbirliğinden yeni nesil giyilebilir teknolojiler ortaya çıkabilir.

İki firma da bu durumu ne onaylayabilmiş ne de yalanlamış durumda.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here