Ana sayfa Haber Intel Teknoloji Konferansı”ndaydık

Intel Teknoloji Konferansı”ndaydık

0

Intel’in İstanbul Haliç Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirdiği “Yarından Sonra” isimli konferansı saat 17.30 civarında son buldu. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen konferansın devamı niteliğinde olan oturumlarda, ağırlıklı olarak IoT platformu tartışılırken girişimciliğin Türkiye’deki konumu da masaya yatırıldı. Sonrasında ise Cisco, SAP, Microsoft yetkilileri analizlerini paylaşarak “ne oldu, ne olacak” sorularının yanıtlarını verdiler.

Aslında oldukça keyifsiz geçen bir organizasyondu. Yanlış anlaşılmasın, etkinlikten doğan bir durum değil, dün gece Ankara’daki saldırıdan ötürü konuşmacıların ve biz katılımcıların genel olarak gündemi buydu.

Yarından Sonra Teknoloji” başlıklı konuşmasında global ve yerel ekonomik dinamikleri ve dünyayı şekillendirecek gelecek teknoloji trendlerini aktaran Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Dünyada üç endüstriyel devrim, iş yapış tarzımızı geri dönülemez şekilde değiştirdi. Buharlı makineler, seri üretim ve internet teknolojisi ile yaşamlarımız adım adım farklılaştı. Bugün ise Nesnelerin İnterneti teknolojileri dördüncü devrim tanımını fazlasıyla hak ediyor. Daha verimli, daha hızlı, daha eğlenceli bir yaşam bizi bekliyor. Tüm sektörler bu dijital dönüşümden etkileniyor, iş hayatımız kökten değişiyor. çok yakın gelecekte üretim alanlarında belki de yüzde 70 makinaların yüzde 30 insanların olduğu bir ortam bizi bekliyor olacak. Ancak bu değişim, yaratıcı beyinler ve geleceğin teknolojilerine hükmetmek isteyenler için pek çok fırsatı da içinde barındırıyor. Bu dönemde veriyi iyi okuyan ve bundan değer yaratanlar yepyeni bir geleceği birlikte oluşturacaklar” dedi.

Yeni teknolojilerin kullanılmasıyla artacak verimliliğe ve oluşacak tasarruf oranına dikkat çeken Aydın “ülke olarak enerjiye senede 17 milyar dolar harcıyoruz. Enerji yönetim sistemlerini kullansak 1,5 milyar dolar cebimizde kalacak. örneğin insanlar sadece akıllı termostat kullandıklarında yüzde 2-3 oranında enerji tasarrufunda bulunacak. Türkiye gibi enerjiyi dışarıdan alan bir ülke için bunları yapmak çok önemli” dedi.

Kullandığımız bilgisayarların da hızla değiştiğini, daha akıllı hale geldiğini ve bizler için düşünüp, bizler için duyup göreceğini belirten Aydın “Verinin başrolde olduğu bu gelecekte güvenlik de git gide daha fazla ön plana çıkıyor. Biz Intel olarak bu trendi 10 sene önce gördük. Bugün Intel Security ile her biri alanında lider, kendi aralarında iletişim kurabilen hızlı ve akıllı çözümler sunuyor, bugünün ve yarının teknolojilerini koruyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul”da 2014 yılında açılan Intel Ar-Ge Merkezi“nde, giyilebilir teknolojiler ve Nesnelerin İnterneti uygulamalarına yönelik çözümler geliştirdiklerini aktaran Burak Aydın, “Türkiye”nin kendi fikri mülkiyet projelerini üretmesini ve ülkemizin patent sayısını artırmayı hedefliyoruz. Ar-Ge merkezimizin açılmasından bu yana 5. Uluslararası patent başvurumuzu da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik, 7 başvurunun da yolda olduğunu söyleyebilirim. Bu bizim ve ülkemiz açısından gurur verici. örneğin en son geliştirdiğimiz Adaptif öğrenme Platformu”nun başarısı Türkiye sınırlarını aştı. “Sanal öğretmen” olarak da bilinen proje, Harvard”lı Profesörlerden oluşan, teknolojiyle eğitimi birleştiren çalışmalarıyla dünya çapında ünlü CAST organizasyonunun da dikkatini çekti. Intel ve CAST, gerçekleştirdikleri işbirliği kapsamında Intel”in gelişmiş teknolojisi ve CAST”ın eğitim alanındaki tecrübesini birleştirerek projeyi yeni bir boyuta taşıyacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here