Ana sayfa Haber Intel, Qualcomm”u almaya çalışan Broadcom”a göz koydu

Intel, Qualcomm”u almaya çalışan Broadcom”a göz koydu

0

Intel her ne kadar masa üstü ve diz üstü bilgisayar işlemcilerinde de facto lider olsa da, akıllı telefon çipi piyasasında bugüne kadar önemli bir etki sağlayamadı. Qualcomm ve diğer akıllı telefon çipi üreticileriyle rekabet etmek için 10 milyar dolar harcayan firma, 2016 yılında bu işten vazgeçti. Wall Street Journal’ın haberine göre Broadcom’un Qualcomm’u alma planının işe yarayacağı varsayımından hareket eden Intel, Broadcom’u satın almayı düşünüyor. 

Broadcom geçtiğimiz Kasım ayında bugüne kadarki en yüksek fiyat teklifiyle Qualcomm’u satın alma girişiminde bulunmuştu. İlk teklifle birlikte Broadcom’un diğer teklifleri de Qualcomm’un yönetim kurulunca reddedilmişti. Bunun üzerine Broadcom’ da satın alma işini sonuca ulaştırmak için Qualcomm’un yönetim kurulunun bir bölümünü değiştirme girişiminde bulunuyor şu sıralar. Qualcomm da işleri daha karmaşık hale getirmek için NXP Semiconductors’ı satın almaya çalışıyor. 
Habere göre Intel, Qualcomm ve Broadcom’un birleşmesinin Intel için ciddi bir tehdit olacağını düşünüyor. Intel akıllı telefonlar için artık çip üretmese de, telefon radyoları gibi diğer telefon bileşenlerini üretmeye devam ediyor. Intel, Broadcom’un bu düşmanca ele geçirme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasını ummakla birlikte, başarılı olması durumunda her iki firmayı da satın almayı tasarlıyor. 

Aynı zamanda rekabet edebilir konumda kalabilmek için diğer bazı küçük ölçekli satın alımlar da dahil olmak üzere diğer bazı seçenekler üzerinde de duruyor Intel. Qualcomm ile Broadcom’un birleşimi dahi tek başına yarı iletken sanayinde rekabeti önemli ölçüde azaltacakken, bu denkleme bir de Intel’in dahil olacak olması durumu daha da kötüleştirecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here