Ana sayfa Donanım Intel PC üzerinde Mac işletim sistemi kullanımı

Intel PC üzerinde Mac işletim sistemi kullanımı

0

Machintosh mu Hackintosh mu?

Her ne kadar ülkemizde Mac donanım fiyatları çok yüksek olsa da(!) kullanılan işletim sistemi ve donanımsal uyumluluk konusunda Apple firması ciddi bir ilerleme kaydederek, kişisel bilgisayar kategorisinde gerçek bir alternatif olmayı başarmıştır. ülkemizde de tüm dünya ile aynı standartlarda ve modellerde sunulan bu bilgisayarların en önemli özelliği şüphesiz, Apple ile Intel arasında gerçekleşen bir antlaşma ile PC”lerde kullanılan Intel işlemcilerin Mac Os için de kullanılabilir olmasının sağlanmasıdır. Bu durum, hem son kullanıcı hem de yazılım geliştiricileri için avantaj sağlarken, bir yandan da aynı donanımı kullanan Apple bilgisayarların neden bu kadar fazla fiyata satıldığı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bu soru oldukça fazla kişinin aklını kurcalamış olacak ki, bir çok yazılımcı grubun çalışmaları sonucu Intel işlemci kullanan PC lerde çalışan Mac Os X işletim sistemi dağıtımları birkaç senedir internet ortamında elden ele dolaşmaya başladı. Bu durum orijinal yazılım ve donanım kullanımına balta vuruyor gibi görünse de, şahsi fikrim farklı…

 

 

Bu sayede bir çok kullanıcı o hantal eski arayüze ve özelliklere sahip Mac Os 9″lu Macintosh”ların, kullanıcılar üzerinde oluşturduğu ön yargıyı kırıp, Apple”ın son işletim sistemi ile ne kadar düzgün bir iş yaptığını görecek ve böylece, orijinal Apple donanımı almak için gerekli sebepleri ilk elden deneyimlemiş olacak. Bu şekilde PC üzerinde çalıştırılan Mac Os X işletim sisteminin özellikleri ve donanım uyumluluğu bir araya geldiğinde, zihnimizde Apple bilgisayarların fiyatları – bir nebze de olsa- makul seviyedeymiş gibi bir yanılsama oluşuyor.

 

Şimdi bu işin tarihçesine bir göz atalım: Bir kaç senedir Mac Os X işletim sistemlerinin Masaüstü PC”lere, Notebook”lara hatta Netbook”lara yüklenebildiğini duymuşunuzdur. Apple firması Machintosh”lar için Intel ile anlaşma sağladıktan sonra kendi donanımlarını değiştirdi. En önemlisi de kendi işlemcileri ve chipsetleri yerine Intel işlemci ve Intel chipsete geçiş yaptılar. Bir tek anakartı özel olarak üretildiği için PC anakartlarından onu ayıran bir özelliği vardır. Machintosh”lar için yapılan anakartlarda bir ön lisans chipseti bulunur. Orijinal Mac Os X DVD”sini sürücüye taktığımızda bu DVD bilgisayarın açılışında ön lisans chipset”inin var olup olmadığına bakar. Bilgisayarımız orjinal Machintosh ise açılır ve kuruluma başlar. Bir PC”nin sürücüsüne orjinal Mac Os X işletim DVD”si taktığımızda ise, DVD kesinlikle okunmaz. Bunun nedeni PC”lerde BIOS sisteminin bulunmasıdır. Fakat Machintosh”un ön lisans chipset”inde “Efi” arayüzü ile arka planda çalışan bir Root bulunduğundan, PC”deki gibi Boot ekranı açılmadan direk CD”den okumaya başlar ve yükleme işlemine geçer. Peki böyle korumalı bir bilgisayar ve işletim sistemi varken nasıl oluyor da PC”lere kırılmış olan Hackhintosh”lar kurulabiliyor?

 

Machintosh”lar “Efi” sistemiyle açıldığı için PC anakartlarında geriye tek birşey yapmak kalıyor: BIOS”u kandırmak. Bunun için yazılmış birçok “Bootloader” var. Bunlara http://chameleon.osx86.hu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir diğer unsur ise PC”lerde kullanılan donanım yapısının da Intel mimarisine sahip olmasıdır. Macintosh donanımları da –Anakart, ‹şlemci, Ram, Ekran kartı, Chipset vb.- PC”ler ile aynı yapıya sahip olduğu için, Mac Os işletim sistemi PC üzerine de kurulabilir hale gelmiştir.
PC”lere Mac Os X yüklemek isterseniz karşılaşıcağınız bazı problemler olacaktır. Aşmanız gereken problemleri yazı dizimizde aşama aşama anlatıcağız.

OS X 86, PC”lere kurulabilen kırılmış işletim sistemlerine verilen isimdir. Bunun için iyi bir donanım toplamanız gerekir. X86 PC” lere uyumlu ve sağlam bir donanım istiyorsanız http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page adresinden Mac Os X” in tüm versiyonlarına göre sıraladığı donanım listesini incelemeniz gerekmektedir. ‹şlemciniz SSE2 destekli olmalı ancak PPC (PowerPC Eski Machintosh”lardaki G4 – G5 Programları) uygulamalarını çalıştırmak istiyorsanız, işlemcinizin SSE3 destekli olması da gerekmektedir. Chipset”leri  ICH 4 – ICH 10,  Chipseti 915 ve nVidia chipset”li anakartlar olabilir. Yeni anakartlar piyasaya sürüldükçe bir yandan Mac Os için sürücüleri de yazılmaktadır.

 

Evinizdeki Pc”yi ele alıcak olursak, donanımınızın OS X 86 yüklemek için uygun olup olmadığını kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html#directiontouse adresine bir ziyarette bulunup CPU-Z programını indirip bilgisayarınıza kurmak… Daha sonra buradan işlemcinizin SSE2 – SSE3 gibi işlemci özelliklerini destekliyip desteklemediğini ve ana kart modeli ile Chipset”inizin ne olduğunu görebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

Belirtmiş olduğum site adreslerinde verilen donanım listesinde sahip olduğunuz donanımları uyumlu bir şekilde görüyor olsanız da OS X 86 dağıtımlarının çoğu (Kalyway – iDeneb – iAtkos ) bazen sorunlu yüklenebiliyor. Sorundan kastımız şu: örneğin ekran kartını görmemesi, ses kartını görmemesi, Chipset”i tanımaması ve USB yollarını çalıştırmaması gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilmesi… Ekran kartını görmediği zaman monitör çözünürlüğünü kullanılamaz ve hiçbir 3D uygulamasını çalıştırılamaz hale gelir. Renk derinliği düzgün görüntülenemez ve Mac OS X arayüz efektleri kullanılamaz durumda olur. Ses ve anakart içinde aynı şey geçerli. Bu durumda yapacağınız iki şey var, Mac sürücülerini yüklemek için bir programa ve sürücülere ihtiyacınız olucak bunları bazı internet sitelerinden bulup indirmek mümkün. Bu konuya yazı dizimizin daha sonraki bölümlerinde değineceğiz.

 

Ayrıca OS X 86 PC” lerde çift işletim sistemi kurulumu yapabilmek de mümkün. “Dual boot” sayesinde hem Mac OS X hem de MS Windows işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Bu konudan da daha sonra bahsediceğiz.

Şimdi uyumlu OS X 86 PC için birkaç donanım örneği vermek istiyorum. öncelikle belirtmeliyim ki bu işletim sistemleri, her ne kadar düzgün çalışacağı donanımların listesini verse de, tam anlamıyla orjinal Apple donanımları gibi stabil çalışmayacaklarını hatırlatmak isterim. Benim tavsiyem Mac OS X işletim sistemini merak ediyorsanız ve daha önce hiç kullanmadıysanız  kendi PC nize deneme amaçlı yükleyebilir, yeni nesil Mac OS X işletim sistemini deneyimleyerek, ileride orijinal bir Machintosh alma konusunda kararınızı verebilirsiniz.

 

Evet, birkaç donanım örneğiyle nasıl bir sistem kurmanız gerektiğine siz karar verebilirsiniz.

Anakartlar
Gigabayte : GA-G33M-DS2R /  GA-X48-DS5 /  GA-P55M-UD4
İntel: D975XBX2 / DG43NB / DG35EC

Ekran Kartları

Nvidia: GeForce 7900GS 256MB 256-bit GDDR3 / GeForce GTX 260 896MB Core 216 SC (DVIx2) / GeForce GTX 285 AMP!Edition 1024MB
Ati: Radeon 4870×2 / Radeon 4890 / Radeon 4670
Intel: intel 4500M HD / İntel GMA X3100 / İntel GMA 945

 

Network Kartları

Kablosuz: Realtek –  RTL8187B  / Edimax – EW-7711UAn / Netgear – WG111 v3  Kablolu: Realtek – RTL8111D / ‹ntel (PCI) PWLA8391GT

Ses Kartları

CMI: CMI8738 chipset                                                                                                                     Realtek:  Realtek HD Audio ALC880, ALC882, ALC883, ALC885, ALC888, ALC662 Creative: Creative SoundBlaster X-Fi Titanium

örneklerdeki gibi birçok farklı model için vermiş olduğum site adresinden uyumlu donanımlara bakabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda OS X 86 PC”lere Mac OS X işletim sistemlerinin nasıl kurulacağını ve donanıma nasıl uyum sağlayacağını detaylı bir şekilde anlatacağız. Tekrar görüşene kadar Mac”le kalın…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here