Ana sayfa Yazılım İntel PC üzerinde Mac işletim sistemi kullanımı

İntel PC üzerinde Mac işletim sistemi kullanımı

0

PC üzerine hackintosh kurulumu
 

Merhaba; geçen ay OsX86 PC” lerimize mac işletim sistemi yüklemek için nasıl bir sistem toplamamız gerektiğine değinmiştik.

Eminim sizlere vermiş olduğum web adreslerinden örneklere bakıp kafanızda bir sistem oluşturmuşunuzdur. O halde kurulum için hazırlıklara başlayabiliriz.
 

mac
 
Ben sizlere en son internet üzerinde dolaşan iAtkos S3 v2 versiyonundan kurulum yapmayı öneririm, çünkü bu versiyon çoğu donanım üzerinde daha stabil ve sorunsuz çalışmakta. öncelikle “” iAtkos S3 v2 download “” yazarak google” dan aratıp torrent dosyasını indirerek veya www.heroturko.org sitesine girip sağ taraftaki search bölümüne “” Mac OSX Snow Leopard iAtkos S3 10.6.3 ver.2 (Intel Only) “” yazıp arattırdığınızda çıkan konulara girip buradaki linklerden indirebilirsiniz. PC” si AMD olanlar ise Hazard”ın Intel & AMD versiyonunu arattırıp indirebilirler. Bu versiyonları başka sitelerdende bulma şansınız var. Şimdi indirdiğimiz DVD imajını (iAtkos S3 v2.iso) ilgili programların “” Kalıbı diske yaz “” özelliği ile boş bir DVD” ye yazdırıyoruz. iAtkos S3 v2 DVD artık boot etmeye hazır. Windows kullanıcıları iso dosyasının üzerine sağ tuş tıklıyarak kalıbı diske yazdır ile imajı Nero programı kullanarak DVD” ye yazdırabilirler. ( Yüklemeye geçmeden önce bilgisayarınızdaki dosyaları yedeklemeyi unutmayın..! )Yazdığımız DVD” yi bilgisayarımıza takıyoruz ve restart ediyoruz.

 

 

Bilgisayar açılırken BIOS seçeneklerine giriyoruz. Buradan SATA AHCI Mode” dan AHCI seçip etkinleştiriyoruz. Dvd”den boot etmesini sağlıyoruz. Açılışta “chameleon” menüsüyle karşılaşacağız, enter tuşuna basın dvd rom sürücüsü dvd” mizi okumaya başlayıp ekrana elma görüntüsü gelecektir. Kurulum ekranı çıkana kadar bekleyin; bu süre bilgisayarınızın donanım ve hızına göre değişebilir. Eğer bilgisayarınız kurulum sayfasına gelmeden uyarı verirse donanımınız ile uyumlu olmadığı anlamana gelir. Bu durumda internetten başka versiyon Mac OSX” ler aramanızı tavsiye ederim. Kurulum ekranı geldiğinde sizi ilk olarak dil seçimi karşılar buradan Türkçe seçeneğini işaretlemeniz daha iyi olucaktır çünkü ilerdeki menülerde donanımınıza göre yüklemeniz gereken paketlerin açıklamalarıda Türkçe olur ve hangi paketin ne işe yaradığını anlamanıza yardımcı olur. İleri dediğimizde karşımıza sözleşme menüsü çıkacaktır, bu sözleşme bildiğimiz sözleşmeler gibi değildir. Şözleşmenin içeriğinde bize sistemimizi nasıl kurucağımız hakkında ip uçları verir; faydalı olacağından okumadan geçmeyelim. Sözleşmeyi Türkçe okumak için English kısmını Turkish yapmanız yeterli. Şunu hatırlatmakta fayda var: Türkçe seçeneğini seçtiğimiz zaman sistemimiz Türkçe kurulmaz. Bunu kurulum paketleri seçeneklerinden yapmanız gerekiyor, ama öncelikle Hard Disklerimizi Mac Os” a uygun şekilde formatlamamız gerekmekte. Sözleşmeyi okuduktan ve gerekli bilgileri bir yere not aldıktan sonra ileri diyelim.
 
intel pc
 
Burada kalıp yukarıda bulunan seçeneklerden “” Utility “” menüsünden “” Disk Utility “” yi açalım; sol taraftaki kutucukta disklerimizi görmemiz gerek,eğer AHCI seçeneğini açmasaydık sata disklerimizi burada göremezdik. Şimdi burada yapmamız gereken Hard Diskimizi formatlamak. Hard Diskimizi tek partition veya bir kaç partitiona bölebiliriz. Windows ve mac işletim sistemlerini dooble boot olarak çalıştırmak için ayrı ayrı format atabilir veya sadece mac işletim sistemi kullanabiliriz. Disk Utility” nin bir çok özelliği vardır. Bunlar, Image dosyaları yaratmak, direk bunları disk utility” den yazdırmak, bunun haricinde Raid desteğinin bulunmasıda bir kaç terabaytlık Hdd” lerimize raid yapma imkanı tanımaktadır. Biz öncelikle hard diskimizin formatlama seçeneklerine bir göz atalım. Eğer hard diskimizi ikiye bölmek istiyorsak sol taraftaki kutucuktan hard diskimizi seçip sağda bulunan seçeneklerden partitionu seçelim. Burada harddiskimizi kaç bölümden oluşucağını seçebiliriz, diyelim ki iki bölüm oluşturucağız birine Leopard diğerine Windows kurucaksak birincil bölümü seçip “”Mac OS Extended ( Journaled )”” seçeneğini ikinci bölüm için ise “”MS-DOS (FAT)”” seçiyoruz ve hard diskleri isimlendiriyoruz.

 

 

örneğin birinci disk ( Snow Leopard ) İkinci disk ( MS WINDOWS7 ) şeklinde, daha sonra optionsa tıklıyoruz burada üç seçenek bulunmakta:

i. GPT “” Guid Partition Table “” x86 mimarisindeki bilgisayarlar için geliştirilmiş ve Intel Mac’lerin de kullandığı bir disk bölümlemesi türüdür. Yapısı MBR’den farklıdır. Bilgisayar teknik bilgisi yeterince olmayan kullanıcılar için GPT çoklu boot prosedürü biraz karışık olabilir.
 

ii. APT “”Apple Partition Table “” x86 mimarisindeki bilgisayarlar için uygun değildir, Bu seçenek Power PC işlemcili bilgisayarlar içindir yani eski machintosh G3 – G4 gibi bu yüzden bu seçeneği kullanmamıza gerek yok.
 

iii. MBR “”Master Boot Record”” x86 mimarisindeki bilgisayarlar için uygundur ve Windows disklerimiz mbr formatındadır zaten.
 

mac kurulum
 
GPT ile MBR arasında performans farkı olmayacaktır. Windows sistemler MBR üzerinden başlatılarak mantıksal disklerde çalışabilmektedir, ancak GPT’ de ise birincil yada mantıksal disk şeklinde bir sınıflama yoktur. GPT diskler üzerinde 128 adete kadar başlatılabilir disk bölümü oluşturabilirsiniz. HFS+ disk bölümünün boyutunu değiştirebilmek ancak GPT disklerde mümkündür ve oldukça da keyifli bir özelliktir. Tüm Windows Vista ve 7 serisi disk utility ile kolayca hazırlanabilen Hybrid GPT disklerde çalışabilmektedir. GPT formatını seçersek çakma bir MBR kodu içerecektir; bu da Windows kurulumunu mümkün kılacaktır. Apple bu özelliği kendi makinelerine Boot Camp ile Windows kurulumu için eklemiştir; bu bizim de kolayca Windows kurmamıza olanak tanıyor. MBR Seçeneğini seçtiğimizde 4″ ten fazla partition seçemeyeceğimiz gibi raid işlemlerinide desteklemeyecektir, ancak bu seçenekte kurulum yapılabilir. GPT seçeneğini seçmemiz halinde Raid işlemlerini ve çoklu boot ortamını desteklediğinden bu seçenek daha uygun olucaktır. Bu seçeneklerden GPT “” Guid Partition Table “” seçeneğini seçiyoruz. Apply seçeneğine tıklıyoruz ve sistemimizi yüklenmeye hazır hale getiriyoruz. (Eğer çift işletim sistemi istemiyorsak sadece Mac Os X için Hard Diski seçip “”Erase”” kısmından “”Mac OS Extended ( Journaled)”” seçip formatlıyoruz ve kurulumu tek disk üzerinden yapıyoruz.) Tekrar “” Utility “” menüsünden bu kez “”Hardware Info”” yu seçiyoruz. Burada sisteminiz hakkında ekran kartınız, chip setiniz, ethernet kartınız, ses kartınız donanımınızda ne varsa hepsinin bilgileri çıkacaktır bunları bir yere not alırsanız customize”da seçeceğimiz paketlerden emin olmuş oluruz.

 

 

Bilgisayarımıza çift işletim sistemi yükleyeceğimiz için bilgisayarımızı restart ediyoruz önce Windows 7 yüklememiz gerek, eğer mac işletim sistemi yükleyip windowsu sona bırakırsak açılışta Windows”un bootloader”ı mac”in bootloaderı üzerine yazılıcak ve Mac Os X açılmayacak ama mac”in bootloader”ı chameleon Windows”u açmak için tasarlanmış olduğundan en son Mac Os X yüklenmesi gerekir. Windows işletim sistemimizi yine bildiğimiz gibi dvd”sinden boot edip yüklüyoruz, yanlız burada yüklerken “”özel yükleme”” seçeneğini seçip hard diskleri görmemiz gerekiyor. iAtkos S3″ de Windows için ayırdığımız ve “”MS-DOS (FAT)”” olarak formatladığımız diskimiz NTFS formatına dönüş yapmalı aksi halde Windows yüklenemez. Diskimizi formatlıyoruz ve kuruluma devam ediyoruz. Kurulum bittikten sonra bilgisayara “”iAtkos S3 v2″” DVD” mizi takıyoruz ve tekrar başlatıyoruz kurulum ekranı açıldığında ilk yaptığımız işlemleri tekrar yapmamıza gerek kalmadan ileri ve tekrar ileri diyerek hard diskleri görene kadar gidiyoruz.
 
intel pc üzerine mac kurulum
 
Burada Windows”u yüklediğimiz hard disk”in üzerinde sarı üçgen şeklinde ünlem işaretli bir ikon vardır; yanında da yükleme yapacağımız “”Snow Leopard”” birimi bulunmakta bunun üzerine tıklıyoruz ve sol alt köşede “”Customize”” butonuna tıklıyoruz. Şimdi geldik en önemli yere. Burada düzgün paketleri yükleyemezsek sistemimiz açılmayabilir bu yüzden çok dikkatli olmanızda fayda var. öncelikle resimdeki gibi seçilmiş olan yerler standart seçmeniz gerekenler bunun dışında kendi donanımınızla ilgili kısımları bularak işaretlemeniz gerek örneğin “” Temel Donanım Kısmından “” eğer Intel SATA/IDE seçeneğini seçiyorsak bunun yanında Jmicron SATA/IDE seçeneğini seçebiliriz ama bunun haricindeki paketleri 1″ den fazla seçerseniz sistem açılmaz veya ekran kartı için bir kaç tane seçmemeliyiz.

 

Mesela Ekran kartımız “”nVidia”” ise öncelikli olarak Ekran kartı/Etkinleştiricilerden “”Nvenabler”” paketini yükleyebiliriz. Bu paketler Macintosh” lar için hazırlanmış driver” lardır. Bunlara “” Kext “” adı verilir; sizde Macintosh”a iyice aşina olup öğrendikçe mantığını ve çalışma sistemini kavrayacaksınız. Genelde ekran kartı ve chipset seçimlerinin yanlış olmasından dolayı sistem açılışta karnel hatası verir. Karnel (çekirdek) işletim sisteminin kalbidir. Kernel, programların ve donanımın arasında bekleyerek iletişimi sağlayan bir arabirimdir. çalışan tüm programların ve süreçlerin hafıza ile olan ilişkilerini düzenler. İşlemcinin gücünün tüm bu programlar arasında adil bir şekilde dağıtımını üzerine alır.
 
mac yükleme
 

Tüm bu işlemleri kullanıcının haberi olmadan her an, durmaksızın yapar. Sistem açılırken belleğe yüklenir ve sistem kapatılıncaya kadar bellekte kalır. Açılışta Karnel hatası almak istemiyorsanız, ihtiyacınız olup olmadığından emin olmadığınız sürücüyü ilk denemelerinizde seçmeyin. Mesela USB sorununuz yok iken daha iyi çalışsın diye USB paketini seçerseniz USB2.0 çalışmaz. Donanımınızda bulunmayan sürücüleri de seçmeyin.
 

Mac OS X Snow Leopard hem 64-bit hemde 32-bit boot edebilen bir işletim sistemidir. Bu OSX86 sürümü standart olarak 64-bit boot edecektir. 32-bit paketini ya da herhangi bir 32-bit sürücü seçtiğiniz zaman sistem otomatik olarak 32-bit boot edecek şekilde ayarlanmıştır.

 

Sistemini Türkçe yüklemek isteyenlerin “” Language Translations “” Seçeneğinden “” Turkish “” seçeneğini seçmeleri gerekiyor. Donanımınıza uygun gerekli sürücüleri seçtiyseniz devam edelim ve Install diyelim. Kurulum süresi yaklaşık 18 ila 20 dakika arasında sürmesi gerek. Kurulum bitince Ortada yuvarlak yeşil bir checksum işareti çıkar geri sayım başlar ve Restart butonu çıkar.
 
pc üzerine hackintosh kurulumu
 
Bilgisayarı restart edip açılışta Dvd” den tekrar boot etmemesi için iAtkos S3 v2 DVD”sini çıkaralım. Chameleon açılış menüsü çıkacak burada elma logosu çıktığında Enter tuşlarsanız Windows 7 ve Snow Leopard logolarını göreceksiniz istediğiniz işletim sistemine girebilirsiniz artık ama kurulumu tamamlamak için Snow Leopard”a giriş yapıyoruz ve açılmasını bekliyoruz. Burada yapmanız gereken bir kaç adım var otomatik olarak yönergeleri izleyerek yapabilirsiniz ve en sonunda size yükleme yaptığınızdan dolayı teşekkür edecek. Hayırlı uğurlu olsun Mac OsX İşletim sisteminiz kuruldu ve kullanıma hazır. Bir sonraki yazımızda Mac OSX İşletim sistemlerinin nasıl güncellememiz gerektiğini, oluşan sıkıntıların çözümü ve Kext driverlarını sorunsuz nasıl yükleyeceğimizi
anlatacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here