Ana sayfa Donanım Intel Optane 800P SSD”ler parası yetenler için satışa çıktı

Intel Optane 800P SSD”ler parası yetenler için satışa çıktı

0

Asıl ve en büyük alanı işlemci üretimi olan Intel, silikon teknolojisinin kullanıldığı her alanda karşımıza çıkmakta. Firmanın SSD alanındaki yüksek hızlı çözümleri, çoğunlukla iş istasyonlarına hitap etse de tamamı tüketici kullanımına da açık durumda. 

SSD depolamanın artık neredeyse standart haline geldiği günümüzde geleneksel HDD’ler tarih olmaya başlarken Intel, SSD’lerin de yavaş olduğu fikrinde. Bu fikirle birlikte yüksek hızlı depolamala birimleri üreten firma, bunları yine yüksek bir fiyata tüketicilerle, ya da sunucu düzeyi uygulamalarla buluşturuyor. Geçtiğimiz yıl 900P modelini çıkarmış olan firma, bu yıl adlandırmada geriye giderek 800P modelini satışa sundu. önceki modele göre boyutu küçülen ve daha yüksek hızı daha küçük bir arabirim ile kullanabilen Optane serisi SSD’ler, standart M.2 NVMe PCI 3.0 slotuna yerleşiyor. 

 

Performans bakımından yapılan testlere göre GB başına neredeyse üçte biri olan depolama birimlerinden çok da yüksek olmayan, hatta bazı aşamalarda geride kalan yeni Intel SSD’ler, firmanın bu ürünlerle neyi hedeflediği konusunda biraz kafa karışıklığı yaratıyor. Kullanılan mimarinin aslında standart NVMe birimlerine göre 10 kata kadar daha hızlı olması gerekirken bu ürün arayüzü gereği (PCI 3.0 x2) sınırlandırılmış bir performansa sahip. Satışa çıkarılan kapasitelerin 58 GB olanı 130 dolardan, 118 GB olanı da 200 dolardan bulunuyor. Bu fiyatlara bu kapasiteler ve sözünü tutmayan performans değerleri, Intel’in yeni depolama ürünlerini bize göre kullanmaya değmez hale getiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here