Ana sayfa Donanım Intel Optane 800P geleneksel SSD”lerin köküne kibrit suyu dökecek

Intel Optane 800P geleneksel SSD”lerin köküne kibrit suyu dökecek

0

Bu şey resmen uçuyor. Intel’in Optane 800P hafızası, satın alabileceğiniz en hızlı hafızalardan biri. Fakat aynı zamanda inanılmaz fiyatlı. Sıradan bir SSD’nin tam 3.5 katı fiyatında. 

Şimdiye kadar bilgisayarınızda hafıza seçeneği olarak geleneksel bir sabit sürücü (içerisinde gürültülü bir manyetik plaka bulunan cinsten), ya da NAND tabanlı bir hafıza bulunuyordu elinizde. Hani şu flash olarak adlandırdığımız şey. Telefonumuzda, USB sürücülerde ve dizüstü bilgisayarlarda yer alır. Müthiş hızlı bir şeydir ama Optane işte ondan da hızlı. 

Optane, ‘3D XPoint’ olarak adlandırılan bütünüyle yeni bir depolama türü kullanıyor. Eğer bu isim size bir şeyi hatırlatıyorsa, nedeni daha önce bir başka 3D XPoint tabanlı Intel ürünü olabilir (Optane Memory). O ürünle geleneksel sürücülerin hızı bazen iki katına kadar arttırılabiliyordu. Optane Memory’nin çalışması için mevcut bir sürücünün olması gerekiyordu. Optane Storage ürününün ise bu tip bir şey ihtiyacı yok. Yapmanız gereken bilgisayarınızın ana kartı üzerindeki boş bir M2 girişini kullanmak. O andan itibaren yıldırım hızıyla bilgi depolamaya başlayabilirsiniz.

Peki ne kadar hızlı? 

Bu noktada size bazı testlerden örnekler vereceğiz. Her ne kadar tek başına sürücünün hız üzerinde etkisi olmasa da, bazı programlarda belirgin bir fark oluştuğunu itiraf etmeliyiz. örneğin Intel Optane 800P ile Sandisk sürücülerinin kullanıldığı bir testte Chrome her iki diskte de bir saniyenin altında bir sürede açılıyor. Aynı zamanda büyük çalı bir 4K video ya da Photoshop’un açılışında bir saniyeden az bir fark görülüyor. Overwatch’un açılışında ve seviye yüklenmesi esnasında her iki cihazda da hemen hemen aynı süreler gözleniyor. 

Intel’in yeni hafızası Overwatch’un daha hızlı açılmasında işe yaramamakla birlikte, Mass Effect: Andromeda’yı 3.52 saniye daha hızlı açıyor. Seviye yüklemesi ise 5 saniye daha hızlı gerçekleşiyor. Mass Effect, Overwatch’tan çok daha büyük ve karmaşık bir oyun olduğu için, aradaki fark ortaya çıkmaya başlıyor. Bir Photoshop testinde ise 22 adet RAW görseli, JPEG’e uyarlandığında, 6.34 saniyelik bir fark gözlemleniyor. Sadece 22 adette bu denli bir fark oluşuyorsa, yüzlerce dosyanın işlenmesi esnasında ne denli bir fark oluşacağını siz tahmin edin.

Bununla birlikte fiyatının oldukça yüksek olduğu da bir başka gerçek. 58GB’lık versiyonu 130$ olan cihazın 118GB’lık versiyonu ise 200$ fiyat etiketiyle satılıyor (yurtdışı fiyatları). 118GB’lık versiyon (ki mantıklı bir insanın tercih edeceği versiyon olsa gerek), GB başına 1.69$’a mal olmuş oluyor. Piyasadaki en hızlı NAND sürücüsü olduğu düşünülen Samsung 960 EVO serisi ise gigabyte başına 0.48$’a mal oluyor. 

Optane 800P, uygulamaları ve işletim sistemini işleyen, tüm verileri üzerinde barındıran yavaş hızlı eski tip sistemlere göre en iyi seçenek olarak öne çıkıyor. Tanınmış dizüstü üreticileriyle görüşme halinde olduğunu açıklayan Intel, bu yılın sonlarına doğru Optane hafızalı diz üstü bilgisayarların piyasaya çıkabileceği ümidinin yeşermesine neden oldu. Bununla birlikte şu an için güncelleme yapmak amacıyla tercih edilecek bir seçenek olarak görünmüyor pek. Fiyatlar düşene kadar bir fantazi olarak kalacak Optane.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here