Ana sayfa Donanım Intel masaüstü bilgisayarlar tarih olacak

Intel masaüstü bilgisayarlar tarih olacak

0

Intel, gelecek yıllar içinde masaüstü bilgisayarların, yerini mini masaüstü bilgisayarlara bırakacağını söyledi. Mini masaüstü bilgisayar piyasasında kendine yer edinmek isteyen Intel, bunun bir örneği olan Nuc Kit adlı modelini piyasaya sürmüştü. Nuc boyut olarak ufak; ama performans olarak büyük şeyler sunuyordu.

 

Bir süredir gerek masaüstü gerekse dizüstü bilgisayar piyasasında işler iyi gitmiyordu. Geçen hafta Sony, Vaio“nun üretildiği fabrikayı satışa çıkarmıştı. Tüm bu şeyler bilgisayar piyasasında kötü gidişat olarak gözükse de mini bilgisayarların yaygınlaşması ile durum tatlıya bağlanacaktır. Zira teknolojideki yenilenmelerden bilgisayar piyasası da nasibini aldı. Giderek küçülen ama performans olarak artan mobil cihazlar, el konsolları, ev konsolları, sektörün büyük firmalarını kendi içlerinde reform yapmaya itti. Hatırlanacağı üzere bundan 2 hafta önce Intel, fabrikasında çalışan 70 bin kişini işine son vermiş, mobil piyasa ile rekabet edebilmek için mobil cihazlar üreteceklerini söylemişti.

 

Intel

 

 

Son çıkan yeni ev konsolları; Sony Playstation 4 ve Microsoft XBOX One, neredeyse günümüzün bir üst seviye bilgisayarına eş değer parçalara sahip. Konsolların, bilgisayar piyasasına göre daha ucuz olması da konsollarda olumlu satışa neden oldu. Bundan dolayı Intel, fabrikasındaki tüm üretim yerlerinde yenilenme kararı aldı. Intel“in Nuc Kit“inden sonra yakın zamanda Asus“ta mini bilgisayarı olan Chromebox“u piyasaya sürecek. Rakipleri Gigabyte ve Lenova tıpkı Intel gibi piyasaya mini bilgisayarlarını sunmuştu. Gigabyte“ın piyasaya sürdüğü modelin adı Brix Pro, Lenovanınki ise  M93P Tiny. İki model de adeta mini multimedya bilgisayarı olarak görünüyor.

 

 

Hazır olarak satılan bu bilgisayarlar yerine kendiniz bilgisayar kurmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, mini ATX kasa veya ITX kasalı bir bilgisayar kurmak. Intel Grup Müvekkili Lisa Graff, insanların artık büyük şeyler yerine küçük şeyleri tercih ettiğini gelecek bu yüzden işlemcilerini buna göre tasarladıklarını belirtti. İnsanların, artık işlemci ve ekran kartı almak yerine işlemci üzerindeki ekran kartı işlemcisini geliştirip kullanıcıların tek bir parça satın almasına çalıştıklarını belirtti. Graff ayrıca etrafta çok fazla masaüstü bilgisayar dolaşmakta, iş yerinde iş yaparken bile masaüstü bilgisayar kullanmaktalar bunun yerine aynı masaüstü bilgisayar gibi çoklu işlerini yapabilecekleri mini masaüstü bilgisayar kullanabilirler. Biz bunun yaygınlaşmasını istiyoruz, bunun bir ürünü olan Nuc Kit“i piyasaya sürdük şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Intel masaüstü

 

 

Nuc Kit“in de tıpkı yeni çıkacak olan SteamBox tarzı bir ürün olduğunu lakin boyut olarak Steam“den de ufak olduklarını, yakın bir zamanda masaüstü bilgisayar piyasasının yerini mini masaüstü bilgisayarlara bırakacağını, bu ve bunun gibi yeni model mini masaüstü bilgisayarlarda Intel”in 4. Nesil işlemcisi Haswell“in kullanıldığını, işlemcilerinin 35 watt ve 65 watt arasından bir enerjiye ihtiyaç duyduğunu gelecek yıllarda işlemcilerini ufaltıp, yeni özellikler kazandırıp, tasarruflu işlemciler haline getireceklerini ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here