Ana sayfa Haber Intel işlemcilerdeki açık ortaya çıkınca AMD hisseleri tavan yaptı!

Intel işlemcilerdeki açık ortaya çıkınca AMD hisseleri tavan yaptı!

0

Intel tarafından yapılan açıklamayla birlikte ortaya çıkarılan güvenlik açığı, AMD’nin hisselerinin tavan yapmasına sebep oldu.Güvenlik açığı, yazılımsal bir güncellemeyle düzeltilebilecek olsa da 10 yıldan bu yana gelen işlemcileri etkileyen açık, eski cihazların performanslarında %30’a varan düşüşe sebep oluyor.

Geçen 10 yılın tüm Intel işlemcilerinde yer alan ve hafızanın özel bir bölümüne erişim sağlayan açık, kullanıcının parolalarına izinsiz erişim izni elde edilmesine sebep oluyor. AMD’nin bu durumdan üst düzeeyde faydalanacağını tahmin eden analistler, güvenlik açığının kısa sürede kapatılacağı konusunda ise endişeli.

Olaydan sonra %7,2’lik bir artış yaşayan AMD hisseleri 11,77 dolardan işlem görürken Intel hisseleri ise %3,8 düşüş yaşayarak 45,05 dolardan hizmet görüyor. Intel tarafından herhangi bir yorum yapılmadı. 

Yazılımsal açık konusunda Intel mühendisleri Linux sisteminde sürekli olarak çalışmaya devam ediyorlar ve en kısa sürede Microsoft ve Apple’ın mühendisleri de işletim sistemlerine özel birer güvenlik güncelleştirmesi gönderecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here