Ana sayfa Donanım Intel işlemcilerde üç yeni güvenlik açığı ortaya çıktı

Intel işlemcilerde üç yeni güvenlik açığı ortaya çıktı

0
The Intel logo is shown at E3, the world's largest video game industry convention in Los Angeles, California, U.S. June 12, 2018. REUTERS/Mike Blake/File Photo

Amerikan merkezli silikon çip üreticisi Intel, Salı günü yaptığı açıklamayla üç farklı güvenlik açığını ortaya çıkardı. Bu açıklar, mikroişlemcilerin kötü kişiler tarafından ele geçirilmesine sebebiyet verebilecek ölçekte.

Yapılan açıklamaya göre çok yoğun olarak kullanılan Core ve Xeon serisi işlemciler bu güvenlik açıklarından etkileniyor.

İlgili Haber: Intel yeni nesil i7-9700K ile Hyper-Threading’i kaldırıyor! – Sadece i9’da olacak

“Şimdiye kadar gelen raporlara göre bu güvenlik açıkları hiçbir yasadışı eylemde kullanılmadı. Buna rağmen herkesin bunlara yönelik güvenlik önlemlerini alması önemli.” diyen firma, tam açıklamayı buradaki blog gönderisinden yaptı.

Intel güvenlik açıklarını kapatmak için güncellemeler yayınlamakta gecikmedi. Güncellemeler firmaya göre kişisel bilgisayarların ve iş merkezlerinin kötü kişilerce manipüle edilmesini büyük ölçüde engelleyecek.

Ocak ayında tüm mikroişlemcilerde ortaya çıkan bir güvenlik açığı sebebiyle hackerlar modern cihazların hepsinden veri çalabilecek duruma gelmişlerdi. Bu açıktan etkilenen firmalar Intel, AMD ve ARM olmuştu.

Salı günkü açıklamayı takiben sorulara yanıt verme niteliğinde açıklama yapan AMD, güvenlik açıklarından etkilenmediklerini belirtti.

Intel’in hisseleri bu durumdan sonra yaklaşık olarak %1’lik bir değer kaybı yaşadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here