Ana sayfa Donanım Intel”in detaylı 2010 haritası

Intel”in detaylı 2010 haritası

0

Silikon devi Intel 2010’un ilk dönemlerinde neler planlıyor? A’dan Z’ye burada.

Silikon devi Intel, 2010 yılına hızlı giriş yapan firmalardan birisi. Intel’in yaptığı açıklamaya göre 2010 yılı içerisinde ürünler kullanıcılara daha sade bir biçimde sunulacak.

Intel’in bu yılki ilk planları arasında kullanıcılara 5 adet mobil i7 işlemci sunmak var. Bunların modelleri ise 620M, 620LM, 640LM ve 640UM olacak. Bunun yanında firma 8 adet i5 işlemcisini de kullanıcılarla buluşturacak. Aynı zamanda Intel’den bir sadeleşme girişimi geliyor: Firma’nın ‘Centrino’ ismiyle bilinen işlemcileri artık raflardaki yerini alacak, bunun yerine Centrino ismi firmanın ürettiği Kablosuz Ağ Bağdaştırıcı kartlarda kullanılacak. Intel’in böyle bir yol izlemesinin sebebi ise, markalaşmada sadeleşmeye giderek, kullanıcıların ürünleri daha rahat bilmesini ve seçmesini sağlamak.

Daha öncesinde anakarta entegre grafik bağdaştırıcılarıyla tanışmıştık. Intel’in yeni işlemcileriyle birlikte getirdiği sistem ise gerçekten çok kullanılşı; zira artık GPU’lar işlemcilere entegre olarak kullanıcılara sunulacak. 45 nm teknolojisiyle üretilen 8 adet Nehalem ferdi işlemcide entegre GPU özelliği bulunacak. Bu özellikle işlemci ve grafik bağdaştırıcı gibi iki ayrı birimin birbirine entegre olması dolayısıyla birimler arası veri akışı azalacağından ötürü, performans artışı gözlemlenecek.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here