Ana sayfa Haber Intel’e bir dava daha…

Intel’e bir dava daha…

0
ABD Federal Ticaret Komisyonu (Federal Trade Commission, FTC), Intel hakkında tekelcilik suçlamasıyla yeni bir dava açtı. FTC”nin dava dosyasına göre, Intel önceki davalarda olduğu gibi yine tekelcilikle suçlansa da firmanın rekabeti önlemek için özel yazılımlar geliştirdiği de iddia ediliyor.

FTC”nin yürüttüğü soruşturmaya göre Intel, DELL, HP ve IBM gibi büyük bilgisayar üreticilerini tehdit ederek, çoğu zaman da bu şirketlere rüşvet vererek, kendi ürünlerini kullanmaya zorluyor. FTC Rekabet Bürosu”nun başındaki isim Richard Feinstein, Intel”in rekabeti engelleyen uygulamalarına karşı acilen önlem alınması gerektiğini vurguluyor ve Intel”in bu uygulamaları ile sektörde adil rekabeti engellediğini, tüketicilerin seçeneklerini kısıtladığını ve bu durumun da gerek tüketiciler gerekse bilişim endüstrisi aleyhine olduğunu belirtiyor. Intel alehine açılan davada, firma bir suçlamayla da ilk kez karşılaşıyor. Söz konusu iddiaya göre Intel, geliştirdiği C++ derleyicisiyle (Intel C++ Compiler), rakibi AMD”nin işlemci performansını sabote ediyor.

Mikroişlemci pazarının % 80″ini elinde tutan Intel, daha önce tekelcilik suçlamasıyla Avrupa Birliği”nden 1.45 milyar dolarlık ceza almıştı. New York Başsavcılığı ise firmayı benzer gerekçelerle dava etmişti. Intel, bu davalara karşı, rakibi AMD ile kapsamlı bir anlaşma imzalamıştı. Buna göre, AMD, Intel hakkında tekelcilik suçlamasıyla açtığı davayı geri çekmeyi kabul etmiş, Intel de tarafların mutabık kaldığı adil rekabet kurallarına uyacağını taahhüt ederek, AMD”ye 1.25 milyar dolar ödemişti. Intel, Avrupa”daki davada 1.45 milyar dolar, Güney Kore”deki davada ise 18.6 milyon dolar ödemeye mahmuk edilmişti. Intel alehindeki davalar ise rakiplerine yaradı. Dün itibarıyla AMD”nin hisseleri 45 cent yükseldi. Nvidia”nın hisseleri ise yüzde 7.4″lük artış kaydetti. Intel ise yüzde 2.1″lik düşüşle 19.39 dolara geriledi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here