Ana sayfa İnternet Intel’den dünyanın ilk 6-watt işlemcisi

Intel’den dünyanın ilk 6-watt işlemcisi

0

 Intel, sektörün ilk ve tek 6-watt yongada sistemi olan Intel Atom S1200 işlemci ürün ailesi ile düşük enerji tüketiminin yanı sıra veri merkezlerinde kullanım için gerekli olan hata kodu düzeltme, 64-bit destek ve sanallaştırma teknolojileri gibi temel özellikleri de sunuyor

Intel, yüksek kapasiteli mikrosunucular, yeni enerji-etkin depolama ve ağ sistemleri için dünyanın ilk düşük enerji tüketimine sahip 64-bit sunucu sınıfı “Yongada sistem”i (system-on-chip: SoC) olan Intel Atom S1200 işlemci ailesini duyurdu. Intel”in yeni mikroişlemcisi, sunucu seviyesinde çalışırlık, yönetilebilirlik ve etkin maliyeti sağlamak için temel özellikleri sunuyor.

Genel bulutlar büyüdükçe, adanmış barındırma, içerik sunma ve ön-uç web sunucuları sağlayan kurumları dönüştürme fırsatı da artıyor. Düşük enerjiyle çalışan işlemcilere dayanan yüksek hacimli sunucular, hem istenen performansı sunuyor, hem de veri merkezlerinin en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji tüketimini belirgin biçimde azaltıyor. Kurumlar bunun yanı sıra veri merkezlerine yeni ekipman kurarken çeşitli kritik özellikleri de göz önünde bulunduruyor.
 

Sektörde ilk düşük enerji tüketen Intel Atom S1200 işlemci ailesi, toplam maliyetlerde önemli tasarruflar sağlayan, sunucu seviyelerinde uygunluk ve yönetilebilirlik sağlayan SoC olarak dikkat çekiyor. Işlemci, iki fiziksel çekirdek ve Intel Hyper-Threading Teknolojisi ile aynı anda toplam 4 iş parçacığı yürütebiliyor. SoC ayrıca 64-bit desteği, 8 GB”a kadar DDR3 hafızayı destekleyen bellek denetleyicisi, Intel sanallaştırma teknolojileri, x8 PCI Express 2.0 veriyolu, daha yüksek emre amadelik için “Error-Correcting Code” (hata düzeltme kodu) ve Intel işlemci setleri ile birlikte gelen diğer I/O arayüzlerini de içeriyor. Yeni ürün ailesinde 1.6 GHz”den 2.0 GHz”ye kadar değişen frekanslarda 3 işlemci bulunuyor.

Intel Atom S1200 ürün ailesi günümüzde veri merkezlerinin büyük bölümünde kullanılan x86 mimarisinde çalışan yazılımlar ile de uyumlu çalışıyor. Böylece bu yeni düşük enerji tüketen ekipman ek yatırım gerektirmeden kolaylıkla entegre edilebiliyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here