Ana sayfa Donanım Intel Core i9 serisi laptoplara geliyor!

Intel Core i9 serisi laptoplara geliyor!

0

Geçtiğimiz yıl masaüstü bilgisayarlar için Core i9 işlemcileri tanıtan Intel, bu seriyle en üst seviyeyi hedef alıyor ve AMD’nin Threadripper işlemcisine karşılık veriyordu. Bu işlemciyi mobil bilgisayarlara taşıyan Intel, 6 çekirdekli, 12 işleçli birimlerini üreticilerin en üst seviye bilgisayarlarında kullandıracak.

Bugün tanıtılan en üst seviye model olan Intel Core i9-8950HK 4.8 GHz’lik saat hızlarına ulaşabiliyor ve 6 fiziksel çekirdepe sahip. Doğal olarak Hyper Threading teknolojisine sahip olan işlemciler toplam 12 çekirdeğe sahipmiş gibi davranıyor ve işlem gücünde ciddi bir artış sağlıyor. önceki nesil Core i7’lere göre genel hız anlamında %29’luk bir artış vadeden Intel, oyun performansında %41, 4K video düzenlemede ise %59 hız artışı olacağını söylüyor.

Intel Core i9 ile birlikte laptoplar için yenilenmiş Core i5 ve i7 işlemcileri de tanıtan Intel, bu kez gerçekten Coffee Lake mimarisine geçiş yapıyor ve yeniden iyileştirilmiş 14nm++ üretim hattını kullanıyor. Firmanın daha önceki 8. nesil işlemcilerine kıyasla H harfini sonunda taşıyacak olan bu yeni işlemciler, içerisinde AMD Radeon RX Vega M çipi taşıyanlarla aynı ailede olsalar da böyle bir grafik gücünü şimdilik taşımayacaklar gibi görünüyor. 

Yeni işlemcilerini belli etmek adına laptop etiketlerini de tanıtan Intel, 8. nesil+ diyerek işlemcilerini bir önceki 8. nesillerden ayırıyor. Bu durum işleri biraz karmaşıklaştırmış olsa da sonuçta yeni işlemciler Coffee Lake mimarisine sahipler, daha çok çekirdek içeriyorlar, daha verimliler ve Intel Optane RAM desteğine sahipler. Bu destek ile teoride daha hızlı bilgisayarlar elde etmek mümkün ancak ne kadar üretici bunu kullanır tahmin etmek zor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here