Ana sayfa Donanım Intel Core i9 işlemcisinin satışı ertelendi! 18 çekirdekli işlemci neden gecikti?

Intel Core i9 işlemcisinin satışı ertelendi! 18 çekirdekli işlemci neden gecikti?

0

üst seviye bilgisayar segmenti için üretilen ve bilgisayar teknolojisinde bir sonraki adım olan Core i9 işlemcisinin yıl sonuna doğru çıkması tahmin ediliyor. Peki, tanıtımı da yapılan işlemci serisinin tarihinde neden gecikme yaşanacak?

18 çekirdekli yeni Core i9 serisinin tanıtımın yarattığı fırtına gecikme haberi ile dindi. Tanıtımın üstünden zaman geçmesiyle ortalık duruldu, Intel Core i9 ile ilgili önemli bilgiler de duyulmaya başlandı. 2000 Dolar satış fiyatı olacağı duyurulan ve 18 çekirdeğe kadar ölçeklendirilen Intel Core i9 ve Core X serisinin teknik özelliklerine dair detaylı açıklama yapılmaması öncelikle dikkatleri çekmişti. Intel Core i9-7900 ve ailenin diğer 10 çekirdekli ve aşağısındaki işlemcilerin teknik detayları açıklandı ancak 18 çekirdekli 7980XE modeline kadar olan işlemcilerin detayları için verilen tarih önümüzdeki ayları gösteriyordu. Bunun sebebi ise belli oldu, iddialara göre; göre Core i9 serisinin tepe işlemcilerinde gecikme yaşanması bekleniyor. Core X segmentinin en donanımlı ve bol çekirdekli üyesi çekirdekli Core i9-7980XE işlemcisinin piyasaya çıkış tarihi için en erken 2017 yılının sonu işaret ediliyor.  Yine segmentin amiral gemilerinden olan 12 çekirdekli Core i9-7920X işlemcisinin satış tarihinin de sonbahar aylarına ertelendiği ifade ediliyor. Segmentin en erken satışa çıkarılacak olan üyesi Core i9-7900X modeli olacak.

Intel”den 18 çekirdekli yeni işlemci ailesinden Skylake X Core i9 tanıtıldı!

Intel”in iddialı tanıtımının ardından seriyi piyasaya sürmede gecikme yaşamasının nedenini uzmanlar Intel”in rakip şirket AMD”nin hamlelerine hazırlıksız yakalanması olarak yorumluyor. Piyasada üstünlük sağlamak adına 18 çekirdekli işlemcinin duyurulduğu ancak işlemcinin seri üretime geçmek için yeterli verimi sağlamadığı düşünülüyor. AMD”nin 849 Dolar satış fiyatı olması beklenen 16 çekirdekli Ryzen 1998X işlemcisinin karşısında Intel”in zorlanacağı öngörülüyordu. Intel de bu rekabette stabil pozisyonda kalabilmek için satış önceliğini 999 Dolar etiketli Core i9-7900X işlemcisine verdi.

Intel”in Core i9 ve Core X işlemcilerinde erteleme yaşanması AMD”nin tabiri caizse işine gelecek. Ryzen Threadripper serisi yaz sonunda piyasada olacak ve tatmin edici satış oranlarına ulaşırsa Intel 16 ve 18 çekirdekli işlemcilerini satışa sunmadan önce fiyat indirimine gidebilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here