Ana sayfa Donanım Intel çekirdek sayısını katlıyor

Intel çekirdek sayısını katlıyor

0

Intel’den tek çipte 48 çekirdek

 

Intel çok çekirdekli işlemcilerde büyük bir atılım gerçekleştirdi. Tamamen programlanabilir 48 çekirdekli işlemciyi tanıtan Intel, çok güçlü ve özel bilgisayarların önünü açtı.

1.3 milyar milyar transistöre sahip olan bu işlemci, Single-chip Cloud Computer (SCC) olarak adlandırılıyor; yani tek çipte bulut bilgisayar. Bu işlemci, Intel’in Tera ölçekli Polaris işlemcisinin mirasçısı oluyor. Polaris, 2007’de ortaya konulan 80 çekirdekli bir işlemci projesi. Yeni nesil süper çok çekirdekli işlemcinin atasından farkı ise Pentium ya da Core model Intel işlemciler gibi standart masaüstü yazılımlarını çalıştırabilmesi oluyor.

Bu işlemcinin çekirdekleri çok güçlü değil, her biri daha güçsüz Atom işlemciler gibi. Ancak çin ordusu gibi kalabalık oldukları için birlikten kuvvet doğuyor. Intel bu işlemci sayesinde bilgisayarların dünyayı insan gibi algılayabileceğini ifade ediyor. Intel’den Justin Rattner “Makineler çevrelerindeki dünyayı insanlar gibi anlayabilecek. Görecekler, duyacaklar ve hatta konuşacaklar. Bununla kalmayıp insan benzeri yetenekler sergileyecekler. Bütün bunlar yüksek işlemci gücüyle gerçekleşecek” diyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here