Intel Atom projesi akıllı telefon yaptırımları ve tablet çalışmaları fesh edildi

Intel'in 12 bin işçisiyle yollarını ayırması sonucu firma, bazı projelerden fedakarlık edecek.

Intel'in Windows 10 teknolojilerine bu kadar üzerine titremesi, bazı departmanlarından fedakarlık etmelerine sonuç verdi. Intel, Atom projelerini şimdilik erteledi, akıllı telefonlara dair ve tabletlere dair yaptırımları artık eskisi kadar ses getirici olmayacak. Medya kuruluşlarında bu durum Intel'in 12 bin işçinin işlerine son verilmesiyle ilgili olduğu söyleniyor. Kısmen doğru ancak durum aslında ekonomik nedenler değil. Firmanın geleceği artık IoT ile ilişkilendirildi ve aynı zamanda kurumsal firmalar için geliştirilen veri çözümler de Intel'in ana gündem kaynakları. 

Buna göre Intel artık artırılmış gerçeklik sektörü, oyun sektörü, oyun bilgisayarları sektörü, IoT sektörü 2'si 1 arada projeleri gibi farklı alanlara teknoloji geliştirecekler. Zaten Intel, en yeni IoT projelerini MWC 2016, CES 2016 gibi fuarlarda duyurmuştu.

Intel sadece günlük, ulaşılabilir teknolojide değil geleceğin otonom otomobil projelerinde ve tüm bağlantı teknolojilerinde de yer almaya başladı. 

Durum aslında biraz ironik. Günlük gelişmeler, tablet sektörünün epeyce popüler ve karlı olduğunu söylese de akıllı telefon ve tablet yatırımları gün geçtikçe azalıyor ve firmalar IoT bağlantılarına ve big data denilen teknolojilere daha fazla kafa yormaya başladılar. Bu gelişmeler dizüstü bilgisayarların hiç olmadığı kadar yüksek satış rakamlarına ulaşmasına neden olabilir.

 

Etiketler: intel intel-atom iot atom
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam