Ana sayfa Donanım Intel 7. ve 8. nesil Core çipler için Spectre güncellemesi yayınladı

Intel 7. ve 8. nesil Core çipler için Spectre güncellemesi yayınladı

0

Intel bugün yayınladığı Kaby Lake, Coffee Lake ve Skylake tabanlı platformlar için hazırlanan güncelleme ile Spectre açığını yeniden kapatma girişiminde bulunuyor. Bu güncelleme firmanın altıncı, yedinci ve sekizinci nesil Intel Core ürün serisi ile birlikte X serisi işlemci ailesini kapsıyor. Veri merkezi sistemlerinde kullanılan Xeon Scalable ve Intel Xeon D işlemcileri de aynı zamanda korumaya alınıyor. Güncellemeler OEM firmware gönderimleri üzerinden sağlanacak. 
Intel daha önce de Spectre için bir yama hazırlamış, fakat daha sonra kullanıcıların bu yamayı indirmemelerini istemişti. çünkü söz konusu yama, bilgisayarların kendiliğinden kapanıp açılmalarına neden oluyordu. Başkan yardımcısı Navin Shenoy o zamanlar daha iyi bir yama çıkarılana kadar kullanıcıların mevcut yamayı indirmemelerini tavsiye etmişti. Bugün yayınlanan yamanın tavsiye edilen bu yama olduğu düşünülüyor. Shenoy’un yazdığı nota göre bu yama geniş çaplı olarak teste tabi tutulmuş. 

Fakat bu yama CPU’daki açıkların herkes tarafından duyulmasından yaklaşık 2 ay sonrasına, Intel’i bildirilmesinden ise yaklaşık 9 ay sonrasına denk geliyor. Firma ilk başta ‘ortalama bir bilgisayar kullanıcısı için bu açıklar önemli değil ve zaman içerisinde ortadan kaldırılacaktır’ şeklinde bir açıklama yaparak, bu açıkların önemli olmadığı görüntüsünü vermişti. Aynı zamanda Spectre ve Meltdown adlı işlemcide sorunlara yol açan açıkların ortaya çıkmasından sonra bir hafta içerisinde bir yama hazırlanacağı sözünü de vermişti. 

Kendinden emin görünmesine ve fazladan süre verilmesine rağmen Intel, sorunu net şekilde çözmekte oldukça zorlandı. Her ne kadar bu açıklar ciddi anlamda sorunlara yol açmadıysa da, firmanın açıkları kapatmak için verdiği mücadelenin üstünü kapatmaya çalıştığı da daha net görülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here