Ana sayfa Donanım Intel’in 48 çekirdekli Xeon işlemcisi 2019’da AMD’ye kafa tutacak

Intel’in 48 çekirdekli Xeon işlemcisi 2019’da AMD’ye kafa tutacak

0

Intel şimdiye kadarki en hızlı sunucu işlemcisini tanıttı. Cascade Lake serisinden olan ve 48 çekirdeğe sahip bu Xeon işlemci, serisinin en iyisi oldu. Xeon serisi şimdiye kadar en fazla 28 çekirdekli işlemcilere sahipti. Şimdiye kadar tek çip ve paket üzerinde olan bu işlemciler, Cascade Lake ile birlikte birden fazla çipi tek pakette birleştirerek çekirdek sayısını arttırıyor. Aynı teknik AMD’nin EPYC serisinde de kullanılıyor ve alan tasarrufu sağlıyor. Aynı anakarta iki taneye kadar takılabilen bu işlemci sayesinde bir sunucuda 96 çekirdeğe ulaşmak mümkün.

İlgili Haber: AMD Radeon Pro WX 8200 – İçerik Üreticileri için Ucuza Performans

Tüketicilere hedefli olmayan bu işlemciler, 24 DDR RAM modülüne kadar destek veriyor ve çift işlemci yapısında 3TB’a ulaşan RAM kapasitelerini mümkün kılıyor.

Çoklu çip yapısını muhtemelen ekonomik sebeplerden kullanan Intel aslında akıllıca bir iş yapıyor diyebiliriz. Tek çip üzerinde çekirdek sayısı arttıkça artan hata oranı, çok sayıda küçük çip birleştirildiğinde ortadan kalkıyor. Firmanın son zamanlarda güvenlik açıklarıyla gündeme gelen ürünlerinin arasına bir yenisi mi eklendi yoksa bu kez durum farklı mı beraber göreceğiz. Intel’e göre bu kez hataya yer yok.

Hala 14 nanometre transistör teknolojisini kullanan bu çipler, Intel’in endüstriden bir hayli geri kaldığını da ortaya çıkarıyor. Firmanın mühendisleri tarafından arka arkaya arttırılan verimlilik ve yeni yönerge setleri işlemcileri rekabetçi tutsa da büyük rakip AMD için “Atı alan Üsküdar’ı geçti.” diyebiliriz. Yarın AMD tarafından düzenlenecek bir etkinlikte firmanın 7 nanometre tabanında ürünlerini ve yeni bir 64 çekirdekli işlemciyi tanıtması bekleniyor.


Aracı: Steve Dent / Engadget
Kaynak: Intel

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here