Ana sayfa Haber Intel 2019’da 10nm Yongalarına Teraflop Entegre Grafikler Getiriyor

Intel 2019’da 10nm Yongalarına Teraflop Entegre Grafikler Getiriyor

0

İntel 10nm ile ilgili herkesi şaşırtan haber bugün geldi.  Bu, pahalı bir video kartına ihtiyaç duymadan, bol miktarda PC oyunu oynayabileceğiniz anlamına gelir. İntel firmasının bugüne kadar aldığı en önemli kararlardan bir tanesi de bu oldu.

İntel 10nm Yongaları İle İlgili Bu Haber Neleri Değiştirecek ?

Bir karşılaştırma yapmak için; Xbox One X 6-teraflop GPU, PlayStation 4 ise 4,2 TFLOPS güç kullanıyor. AMD’nin HD48 GPU’ları, on yıl önce TFLOP bariyerini kıran ilk etkinlik oldu. İntel, Gen11 grafiklerinin “popüler fotoğraf tanıma” uygulamasında Gen9 donanımdan iki kat daha hızlı olacağını iddia ediyor. Aynı zamanda; Gen9’un 24’üne kıyasla, yürütme birimlerinin iki katından fazlasına sahiptir.

Şaşırtıcı bir şekilde Intel; 11.nesil grafiklerini, önümüzdeki yıl 10 nanometre CPU’ya bağlayacak. Hala şirketin bu küçük yongaları toplu olarak ürettiğini görmeyi bekliyoruz – şu ana kadar sadece bir Lenova dizüstü bilgisayarında görebildik. Şirket ayrıca; 10 dB’lik bir bilgi işlem ürünü ile bu teknolojiyi ilk kez piyasaya süreceğinden, Intel’in 3D çiplerindeki yeni grafikleri de görmeyi umuyoruz.

İntel Firmasının Yeni Hedefleri Var Mı ?

Şirket ayrıca; bir sonraki yonga mimarisinin Sunny Cove olarak adlandırılacağını ve önümüzdeki yıl Xeon sunucu ve Core masaüstü yongalarında piyasaya çıkacağını açıkladı. Beklediğiniz gibi, mevcut yonga kümesinden daha fazla hız ve verimlilik sunacak ve aynı zamanda daha fazla işi paralel olarak çalıştırabilecektir. Özellikle Intel; yeni mimarinin yeni algoritmalarla gecikmeyi en aza indirmeye ve daha büyük tamponlar ve önbelleklerle veri verimini artırmaya odaklandığını söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here