Ana sayfa Makale Instagram’da “Beğeni Mıknatısı” Fotoğraflar için…

Instagram’da “Beğeni Mıknatısı” Fotoğraflar için…

Herkes aynı soruyu soruyor: Hangi fotoğrafları çekmeliyim?

0

Karşılaştığım birçok amatör fotoğrafçı hemen hemen aynı soruyu soruyor bana: “Instagram’da daha çok beğeni toplamak, takipçi edinmek için ne tür fotoğraflar çekmeliyim? Nelere dikkat etmeliyim?” İşte herkesin bu derdine reçete olacak yazı geliyor, hazır olun…

Fotoğraf gezilerinde karşılaştığım birçok amatör fotoğrafçı bana hep aynı soruyu soruyor: “Instagram’da beğenilerim artsın, takipçilerim çoğalsın istiyorum… Acaba nasıl fotoğraflar çekmeliyim ki, bu dileklerim gerçekleşsin?..” Ben de hemen hemen hep aynı yanıtı veriyorum. Elbette ki, beğeni ve takipçi sayısını arttırmanın birçok yolu var ve tabii ki fotoğraf bunun en önemli bileşeni… Ama önce bilmeniz gereken Instagram’ın kendine özgü dinamikleri…

Yani Instagram’daki takipçilerin profilini iyi bilmek önemli bir avantaj… Şöyle ki, yapılan araştırmalara göre Instagram kadınların egemen olduğu bir ortam. İnanılmaz ama kullanıcıların yüzde 68’i kadın… Bir kere bunu bir tarafa not etmekte yarar var. Yaş dağılımına baktığımızda ise yüzde 59’luk bir kısmın 18-29, yüzde 33’lük bir kısmın da 30-49 yaş aralığında olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla kullanıcıların yüzde 92’si 18-49 yaş aralığında yer alıyor. Kullanıcı alışkanlıklarına baktığımızda ise yaklaşık her dört Instagram kullanıcısından biri her gün mutlaka uygulamaya giriyor. Tüm bu verilerin ışığında fotoğraflarımızın hedef kitlesini doğru saptamamız gerekiyor.

Şimdi gelelim Instagram’da sizi “keşfe” çıkartacak, “beğeni mıknatısı” fotoğraflara…

1 – Kediler ve köpekler:

Aslında bu durum biraz da “malumun ilanı” gibi bir şey… Araştırmalara göre Instagram’da en çok beğenilen fotoğraflar, videolar kedi ve köpeklere ait… Her ne kadar başka ev hayvanları da beğeni toplasa da listenin en başında kedi ve köpek fotoğrafları yer alıyor. Birçok hayvan sahibi kedi ve köpekleri için özel hesaplar açıyor. Hatta Instagram’da kedi ve köpekler arasındaki ezeli çekişme aynı heyecanla devam ediyor. @Loki_the_wolfdog adlı Husky’nin Instagram hesabı 1,7 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Loki, 2012 yılından beri düzenli olarak paylaşım yapıyor ve hayvan severlerin kalbini kazanıyor. Yine 1,7 milyon takipçiye sahip olan Lil Bub adlı kedi de @iamlilbub adlı hesabıyla gönülleri ısıtıyor. Bu listenin en başında bir Pomerian cinsi köpek olan Jiff the Pom var. Sahibinin çeşitli kıyafetler giydirerek fotoğraflarını çektiği Jiff’in @jiffpom adlı hesabı 7,4 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Yani birçok süper yıldızdan bile daha fazla… Instagram’ın ilk kedilerinden biri olan Nala adlı kedi ise, @nala_cat hesabıyla 3,5 milyon takipçiye sahip…

Yapılan araştırmalara göre hayvan sahipleri haftada en az altı adet paylaşım yapıyorlar. Fotoğraflar kadar, videolar ve hikâye paylaşımları da çok etkili oluyor. Bazı arkadaşlarıma özellikle ev hayvanlarının fotoğraflarını yayınlamak üzere ayrı bir hesap açmalarını tavsiye ettim. Sonuçta o hesaplar kısa sürede o kadar çok takip edilmeye başladı ki, kendi kişisel hesapları takipçi sayısında gerilerde kaldı. Sizlere de tavsiyem paylaşımlarda, kedi ve köpeklerle ilgili fotoğraflar yayınlamanızdır. Aslında Türkiye, bu konuda bir cennet… Sokaklar, kedi ve köpeklerle dolu… Mesela ben her cumartesi mutlaka bir kedi fotoğrafı yayınlıyorum ve birçok takipçim benden bir kedi fotoğrafı bekliyor. Bir şekilde unutursam da mutlaka hesap sorup hatırlatıyorlar.

2 – Güzel manzaralar:

Deniz kenarı, güzel bir vadi, dağlar, yemyeşil bir orman, sonbaharda sararmış yapraklar, ya da güzel bir günbatımı… Evet, Instagram’da bu tür fotoğraflardan çok var. Ancak araştırmalar güzel manzara fotoğraflarının diğerlerinden yüzde 24 daha fazla beğeni aldığını gösteriyor. İnsanlara gidemedikleri diyarları göstermek son derece akıllıca bir hareket. Bulunduğunuz bölgedeki yerel güzellikleri mutlaka fotoğraflayın. Değişik mevsimlerde ve günün değişik saatlerinde, hatta bazı zamanlar gece özellikle uzun pozlama çekimleri yapın. Her ne kadar, Galata Kulesi ile Kız Kulesi’nin milyonlarca fotoğrafı yayınlanmış olsa da sizinki de en az onlar kadar beğeni toplayacaktır. Yine bulunduğunuz bölgedeki turistik değerleri fotoğraflayarak avantajınıza çevirin. Bu fotoğraflarda kullanacağınız #landscape #manzara gibi hashtag’ler paylaşımlarınızın binlerce kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Büyük bir kentte yaşıyorsanız anıt, köprü, park, binalar gibi birçok unsuru da değerlendirebilirsiniz. Bu aynı zamanda size bölgenizin turizm elçisi olma avantajını da sağlayacaktır.

Manzaralar, özellikle gece uzun pozlamaları, ay, samanyolu vs. çekimleri için bir tripod almanızda yarar var. Makinenizin ve lensinizin ağırlığını taşıyabilecek, rüzgârdan etkilenmeyen, kolay taşınabilir bir tripod işinizi görecektir. Ayrıca bir de küçük, kısa tripod sahibi olmanız hayatınızı kolaylaştırır… Ve elbette ki her zaman yanınızda bir ND filtre bulunsun derim. Bakın o zaman fotoğraflarınız beğeni patlamasına uğrayacak.

3 – Yemek fotoğrafları:

instagram

Çok eleştirilse de Instagram’da çok beğeni alan fotoğrafların birçoğu yemek fotoğraflarından oluşuyor. Listenin birinci sırasında pizza, ikinci sırada ise sushi yer alıyor. Tabii ki kahve de hemen üçüncü sırada… Araştırmalara göre bu tür fotoğraflar yüzde 18 oranında daha fazla beğeni topluyor. Elbette ki, bu durumu yerelleştirebilir ve kendi kültürünüzün gereklerine uygun hareket edebilirsiniz. Bu da pizza yerine pide, sushi yerine kebap ve tabii ki Türk kahvesi paylaşmanız anlamına gelir.

Ve son olarak… Yukarıda yazmış olduğum üç tip fotoğraflar Instagram’da beğeni yağmuruna tutuluyor olsa da kişisel tecrübelerim özellikle fotoğraf konusuna odaklı takipçilerin ekipman fotoğraflarına da büyük ilgi gösterdikleri yolunda. Fotoğraf gezilerine gitmeden önce ekipmanlarınızı çantaya koymadan önce yapacağınız bir paylaşım, takipçilerinizin beğeni yağdırmasına neden olacaktır.

Sevgiyle kalın…

Yazan: Cem Kıvırcık

Instagram/Facebook/Twitter: @cemkivircik


Bu yazı, Photoline dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here